لینک های دسترسی

Breaking News

تظاهرات تقبیح حمله تروریستی روز چهارشنبه در کابل به خشونت گرائید


روز گذشته نیز شماری از فعالان مدنی در چهار راهی زنبق، دست به اعتراض زده بودند.
روز گذشته نیز شماری از فعالان مدنی در چهار راهی زنبق، دست به اعتراض زده بودند.

تظاهرات صدها تن از فعالان مدنی و شهروندان افغانستان مبنی بر تقبیح حملۀ تروریستی روز چهارشنبه در چهار راهی زنبق، پس از آن به خشونت گرائید و اعتراض کنندگان با مقاومت نیروهای پولیس مواجه شد که به دستورالعمل نیروهای امنیتی افغان توجه نکردند و تلاش کردند تا داخلۀ محوطۀ ارگ ریاست جمهوری افغانستان شوند.

در نخست جهت متفرق ساختن اعتراض کنندگان از سوی نیروهای پولیس فیرهای هوایی صورت گرفت، که به گفتۀ اعتراض کنندگان، در نتیجۀ آن یک تن زخمی شد، پس از آن موترهای آتش نشانی به آب پاشی بالای اعتراض کنندگان پرداخت.

اما با آن‌هم اعتراض کنندگان به تظاهرات شان ادامه دادند؛ ولی در اخیر برای متفرق ساختن مظاهره کنندگان در محل تجمع آنان، گاز اشک آور پخش شد.

داکتر وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان، در صحبت با صدای امریکا، گفت تا اکنون چهار کشته و هشت زخمی، در نتیجۀ درگیری مظاهره کنندگان و نیروهای پولیس به شفاخانه‌های کابل انتقال داده شده اند.

اما گزارش‌های تائید ناشده، حاکی از آن است که تعداد زخمیان و کشته شدگان این رویداد بیشتر است.

پیش از این خبرهای از کشته شدن سالم ایزدیار، پسر محمد علم ایزدیار معاون مشرانو جرگه، نیز به نشر رسیده بود؛ اما آقای ایزدیار، در صحبت با صدای امریکا، زخمی شدن پسرش، سالم ایزدیار را تائید کرد و افزود که وضعیت صحی پسرش وخیم است.

نیروهای پولیس در اثر پرتاب سنگ از سوی اعتراض کنندگان خشمگین، زخمی شده اند.

در همین حال ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در نتیجۀ به خشونت کشیده شدن تظاهرات امروز، تعدادی از اعتراض کنندگان کشته و زخمی شده اند.

ریاست جمهوری افغانستان با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرده است.

در اعلامیۀ ریاست جمهوری افغانستان از فعالان مدنی و رهبران سیاسی خواسته شده که تظاهرات خویش را در چهارچوب قوانین نافذۀ کشور مدیریت کنند.

در اعلامیه گفته شده است که " همه می‌دانیم که مردم با درک قوی دست به حرکت‌های مدنی می‌زنند و دراین میان حساب آن‌عده كسانی كه بخواهند آشوب به پا کنند و نظم عامه را برهم زنند، از این صف جدا است و به آنان اجازه داده نخواهد شد تا از احساسات مردم بر ضد منافع مردم استفاده كنند".

جنرال مراد علی مراد، معین امنیتی وزارت امور داخلۀ افغانستان در محل تظاهرات، به خبرنگاران گفت در میان اعتراض کنندگان، گروهی از افراد مسلح جهت اخلال نظم، نیز بوده است.

جنرال مراد، افزود "در بین این مردمی که احساسات پاک داشتند یک تعداد آشوب گران حتی با سلاح میان این مظاهره کنندگان داخل شده بودند، می‌خواستند نظم را اخلال کنند، هنوز کسانی که زخمی شده و یا از پولیس، کمیت شان معلوم نیست".

این دومین روز است که صدها تن به شمول فعالان مدنی، خانواده‌های قربانیان و گروه‌های سیاسی در اعتراض به اینکه نیروهای امنیتی افغان نتوانستند مانع انفجار موتر بمبگذاری شده در چهار راهی زنبق کابل، شوند دست به تظاهرات زدند.

این مظاهره کنندگان خواستار استعفای مقام‌های حکومتی به ویژه مقام‌های امنیتی اند.

اعتراض کنندگان که شمار شان به صدها تن می‌رسید، در نزدیک محل انفجار در چهارراهی زنبق کابل، دست به راهپیمایی زدند و به سمت ارگ ریاست جمهوری افغانستان حرکت کردند که با مقاومت پولیس مواجه شدند.

در این تظاهرات شماری از زنان نیز حضور داشت.

اعتراض کنندگان بر ضد محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی و محمد معصوم ستانکزی رئیس امنیت ملی افغانستان شعار می‌دادند و خواستار استعفای آنان بودند.

عبدالطیف پدرام، رئیس حزب کنگرۀ ملی افغانستان نیز لحظات پس ازآغاز اعتراض، به تظاهرات کنندگان پیوست و در میان آنان سخنران کرد.

حمیدالله یکی از اعتراض کنندگان، گفت " این اعتراض جوش مردمی بود، مردم از گوشه گوشۀ کابل جمع شدند بر علیه حکومت و بی مسؤولیتی‌های حکومت و خواستار برکناری و استعفای شماری از مقام‌های حکومت اند".

چهار راهی زنبق کابل به طور کامل، تحت کنترول نیروهای امنیتی افغان قرار دارد و تمام مسیرهای منتهی به چهار راهی زنبق کابل، نیز از سوی نیروهای افغان، مسدود شده است. تا اکنون مشخص نیست که اعتراض کنندگان بعد از ظهر نیز در محل تظاهرات باقی خواهند ماند یا نه؟

روز گذشته نیز شماری از فعالان مدنی در چهار راهی زنبق، دست به اعتراض زده بودند.

دو روز قبل، به روز چهارشنبه حوالی ساعت ۸:۲۰ موتر مملو از مواد انفجاری در چهار راهی زنبق کابل، منفجر شد، که در نتیجۀ آن ۹۰ تن کشته و بیش از ۴۰۰ تن زخمی شدند.

امنیت ملی افغانستان مسؤول این انفجار شبکۀ حقانی و گروه طالبان را دانست.

XS
SM
MD
LG