لینک های دسترسی

Breaking News

نهاد پژوهشی افغانستان جایزۀ بهترین 'کانون فکری اجتماعی' را گرفت


خانم اروزلا نعمت، رئیس واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان، می گوید که تحقیقات علمی آنان در بخش مسایل اجتماعی موجب شد تا AREU برندۀ جایزۀ مجلۀ Prospect بریتانیا شود

واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان یا AREUکه یک مرکز پژوهشی مستقر در کابل است، اخیراً جایزۀ بهترین "کانون فکری اجتماعی" را از سوی مجلۀ Prospectبریتانیا به دست آورد.

این نخستین بار است که یک مرکز تحقیقی مستقر در افغانستان، برندۀ چنین جایزه می شود که بیشتر جنبۀ معنوی دارد.

واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان که پس از سقوط رژیم طالبان در کابل تاسیس شد، تا حال ده ها گزارش تحقیقی در مسایل مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مسایل مربوط به حقوق بشر و حقوق زنان در افغانستان نشر کرده است.

در سال های اخیر، تحقیقات این مرکز در پنج عرصه متمرکز بوده که شامل مدیریت منابع طبیعی، حکومتداری و اقتصاد سیاسی، مطالعات جندر، معیشت و مصونیت اجتماعی و بازنگری قانون اساسی افغانستان می شود.

مجلۀ Prospect همه ساله جوایز را به مراکز تحقیقی که در بخش های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی سرگرم پژوهش اند، انعام می دهد.

در سال ۲۰۱۸میلادی کم از کم ۴۵ مرکز تحقیقی از نقاط مختلف جهان، نامزد این جایزه شد و واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان یکی از معدود برندگان این جایزه شد.سازمان شفافیت بین المللی، انستیوت کارنگی مستقر در ایالات متحده و مرکز مطالعات پالیسی اروپا از جمله سایر برندگان این جایزه در بخش مختلف اند.

خالد مفتون در مورد مصاحبه ای را با اورزلا نعمت، رئیس AREU انجام داده و نخست از وی پرسیده است که چرا مجلۀ Prospect بریتانیا جایزۀ بهترین "کانون فکری اجتماعی" را به واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان داد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:12:32 0:00

  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG