لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور آینده پس از تحلیف چه خواهد کرد؟


ارگ
برای نخستین بار در افغانستان، قدرت سیاسی از یک رئیس جمهور منتخب به رئیس جمهور منتخب دیگر انتقال میآبد.

اگر همه چیز در دور دوم انتخابات بدون مشکلات و موانع جدی به پیش برود، در اوایل ماه اگست سال روان، رئیس جمهور تازه انتخاب شدۀ افغانستان باید زمام امور را در دست گیرد.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، کمیسیون خاصی را تحت ریاست رئیس اداره امور موظف کرده تا مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید را انتظام بخشد.

جواد جاوید، سخنگوی اداره امور می گوید که در آن کمیسیون اعضای مختلف دارد که شامل وزارت خارجه؛ وزارت اطلاعات و فرهنگ؛ ریاست دفتر ریاست جمهوری؛ ریاست محافظت رجال برجسته؛ ریاست محافظت ارگ و همچنان یک نماینده از رئیس جمهور منتخب خواهد بود.

نتایج نهایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریج ۲۲ جولای اعلام خواهد شد و اندکی پس از آن باید مراسم تحلیف صورت گیرد.

نصرالله ستانکزی، مشاور حقوقی رئیس جمهور کرزی و استاد پوهنتون کابل می گوید با وجودیکه در قانون مشخص گفته نشده است "اما مفهوم قانون اساسی این را می رساند که در روز اول زمانیکه (رئیس جمهور آینده) تحلیف را انجام می دهد، سیاست داخلی و خارجی و اولویت های کاری خود را باید مشخص ساخته و آنرا اعلام کند."

تعین اعضای کابینه و حکومت جدید و معرفی هر نامزد وزیر به ولسی جرگه برای تایید، از جمله مهمترین کارهای رئیس جمهور آینده تلقی می گردد.

حکومت متفاوت

اگر عبدالله عبدالله برنده شود، مایل به تغییر سیستم سیاسی افغانستان از نظام ریاستی موجود به سیستم پارلماتی - صدراتی است.

آقای عبدالله در مصاحبه با صدای امریکا گفته بود که "ما از دید خود این نظام (صدارتی) را به خاطر پاسخگویی بودن حکومت، مشارکت ملی به شکل بهتر، رسیدگی به خواست های مردم و حسابده بودن حکومت در برابر مردم، مناسب می دانیم."

اما اشرف غنی احمدزی، نامزد دیگر پیشتاز که قرار است در دور دوم با عبدالله عبدالله رقابت کند می گوید که یکی از تغیرات که حکومت به رهبری وی ایجاد خواهد کرد تحکیم قانون خواهد بود.

آقای احمدزی گفت که "حاکمیت قانون به صورت همه جانبه از ریاست جمهوری تا آخرین مرحله تطبیق خواهد شد. ما به طرف صلح پایدار کوشش خواهیم کرد تا صلح بیآید که تمام مردم افغانستان در آن خود را شامل بدانند."

در حالی که رئیس جمهور آیندۀ افغانستان به زودی مصروف رهبری دولت خواهد شد، حامد کرزی با حفظ حقوق و امتیازات موجود و پس از سیزده سال کار پیهم ، به گوشهء دیگر ارگ خواهد کوچید – جایی که اقامتگاهی برایش ساخته شده است.

بآنکه رئیس جمهور آینده و پیشین در ارگ زندگی خواهند کرد اما کارشناسان به این باور اند که صلاحیت ها و مسوولیت های هر کدام بسیار متفاوت خواهد بود.
  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG