لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: رهبری مذاکرات به دوش افغان‌ها است؛ خارجی‌ها تسهیل‌کننده اند


حکومت افغانستان مذاکرات مستقیم میان طالبان و مقام‌های ارشد ایالات متحده امریکا را برای تسهیل پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها مهم می‌داند.

درانی وزیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که همکاران بین المللی افغانستان در زمینه مذاکرات صلح، فقط نقش حمایوی دارند.

خانم وزیری افزود "گفتگوهای صلح همیشه تحت مالکیت حکومت افغانستان خواهد بود و هر اقدامی که در راستای صلح باشد، حکومت افغانستان از آن استقبال می‌کند، خارجی‌ها صرف نقش حمایوی دارند و تسهیل کننده این پروسه اند".

این در حالیست که یک مقام ارشد طالبان روز جمعه (۵ اسد) در صحبت با صدای امریکا تائید کرده است که هفته گذشته، نمایندگان این گروه در دوحه پایتخت قطر، با یک هیأت امریکایی به رهبری الیس ویلز، معاون دستیار وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور آسیایی جنوبی و مرکزی دیدار کرده است.

این مقام ارشد گروه طالبان گفته است که در این دیدار، تمرکز روی "زمینه سازی برای ادامه تماس‌ها و ملاقات‌های آینده" میان دو طرف بود.

پیش از این، خبر دیدار مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان در قطر، از سوی رسانه‌ها به نشر رسید.

مقام‌های وزارت خارجه ایالات متحده امریکا تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده اند؛ اما مقام‌های امریکایی بارها گفته اند که مذاکرات صلح با رهبری افغان‌ها انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG