لینک های دسترسی

Breaking News

مرتضوی: انتقادات دوستم، عطا و محقق "خیلی موجه" نیست


ائتلاف میان رهبران حزب جمعیت، وحدت و جنبش در گذشته نیز صورت گرفته بود، اما بار ها با شکست مواجه شد

در واکنش به گفتگو هایی که میان شماری از مقامات حکومت افغانستان در ترکیه جریان دارد، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان گفته است که چنین انتقاد ها از سوی شخصیت های که خود در حکومت در مناصب عالی کار می کنند شاید "خیلی موجه" نباشد.

در روز های اخیر رهبران سه حزب عمده در افغانستان که شامل عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور افغانستان و رهبر جنبش ملی اسلامی، صلاح الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلام و وزیر خارجۀ افغانستان، محمد محقق، رهبر حزب وحدت ملی افغانستان و معاون دوم ریاست اجرائیه حکومت و عطا محمد نور، والی بلخ، در ترکیه گرد هم آمده اند و گزارش های نشر شده است که گویا این مقامات ائتلافی را تحت نام "شوراى عالى ائتلاف براى نجات افغانستان" تشکیل داده اند.

با آنهم موجودیت چنین ائتلاف از سوی رهبران احزاب دخیل در این گفتگو ها به صورت رسمی تائید نشده است.

شاه حسین حسین مرتضوی، یکی از سخنگویان رئیس جمهور افغانستان، در یک مصاحبه با صدای امریکا گفت که حکومت آن کشور از هر اقدامی که به منافع ملی آن کشور بی انجامد، استقبال می کند.

آقای مرتضوی به نحوه در واکنش به موجودیت این ائتلاف گفت که شخصیت های که از وضعیت کنونی افغانستان انتقاد می کنند، "انتظار داریم تا آنان طرح بدیل و مشخصی که برای مردم افغانستان قابل قبول باشد برای بیرون رفت از مشکلات موجود، ارایه کنند."

رهبران این احزاب در ماه های اخیر به صورت مستقیم از وضعیت کنونی افغانستان انتقاد کرده اند و خواهان اصلاحات در ادارات حکومتی شده است.

آقای مرتضوی طی مصاحبۀ به صدای امریکا گفت "اگر نا رسایی های بوده است، این نا رسایی ها متوجه همه است. اگر دست آوردی است، افتخار آن به همه بر می گردد."

او افزود که بر اساس قانون اساسی افغانستان، شهروندان آن کشور حق دارند تا در چارچوب قانون، مخالف حکومت باشند، اما مرز میان حکومت و اپوزسیون تفکلیک شود.

آقای مرتضوی گفت "انتقاد های از سوی شخصیت های حکومتی علیه حکومت صورت می گیرد، شاید خیلی موجه نباشد، چرا که آنان خود تصمیم گیرنده استند و خود شان مجریان برنامه های استند."

XS
SM
MD
LG