لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: شورای عالی صلح با کمبود بودجه مواجه نیست


حکومت افغانستان می‌گوید که لغو شورای عالی صلح در دستور کار قرار ندارد

ریاست جمهوری افغانستان با رد گزارش‌های کمبود بودجه در شورای عالی صلح و لغو آن شورا تأکید دارد که برای این شورا بودجه تخصیص داده شده و تغییرات اساسی در دارالانشای آن به میان آمده است.

شاه‌ حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، روز یکشنبه در نشست خبری گفت که ستراتیژی شورای عالی صلح نهایی شده و برخلاف گزارش‌های نشرشده، منابع مالی برای این شورا وجود دارد.

آقای مرتضوی افزود که محمداکرم خپلواک نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور سیاسی با حفظ موقف فعلی به حیث رئیس اجرائیوی دارالانشای پروسۀ صلح و ادغام مجدد، تعیین شده است.

او گفت "شورای عالی صلح با تغییراتی که به وجود آمده و آقای خپلواک صاحب آمده در رأس دارالانشا، هم ظرفیت این شورا بالا می‌رود و هم فعالیت شورا متمرکز می‌شود به وظایفی که به رئیس دارالانشا سپرده شده است".

اشتراک در جلسه‌های کابینه و شورای امنیت ملی افغانستان، رهبری امور مالی و تخنیکی شورای عالی صلح، تسریع موافقتنامۀ صلح حکومت افغانستان با حزب اسلامی حکمتیار، تأمین هماهنگی در راستای صلح، نظارت و تطبیق پروسۀ مجدد مخالفین که به روند صلح می‌پیوندند، حمایت مالی، اداری و تخنیکی مذاکرات صلح از وظایف رئیس اجرائیوی دارالانشای شورای عالی صلح تعیین شده است.

آقای مرتضوی، تأکید کرد که لغو شورای عالی صلح در دستور کار حکومت نیست؛ بلکه این شورا با تغییرات و ایجاد ستراتیژی جدید جان تازه می‌گیرد و تمامی مذاکرات صلح، از طریق این شورا با کارایی و مؤثریت بیشتر از گذشته، به پیش برده می‌شود.

او عملکرد شورای عالی صلح را پردست‌آورد خواند و با اشاره به این مسأله که تمام مواد توافقنامه صلح با حزب اسلامی، از سوی حکومت نهایی شده است؛ گفت، قرار است شماری از زندانیان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار هفتۀ آینده آزاد شوند و حکومت منتظر است که زمان برگشت گلبدین حکمتیار از سوی حزب اسلامی مشخص گردد.

XS
SM
MD
LG