لینک های دسترسی

Breaking News

قصر سفید در تلاش کسب منظوری کمک ۱۰۶ میلیارد دالری برای اسراییل و اوکراین است


قصر سفید، مقر ریاست جمهوری ایالات متحده
قصر سفید، مقر ریاست جمهوری ایالات متحده

قصر سفید در حالی در تلاش برای کسب منظوری کمک ۱۰۶ میلیارد دالری برای اوکراین و اسراییل از کانگرس ایالات متحده است که قانونگذاران امریکایی پیرامون پالیسی‌های حکومت رییس جمهور جو بایدن در قبال این دو کشور دیدگاه‌های متفاوت دارند.

قرار است مقام‌های ارشد ادارهٔ بایدن امروز ۳۱ اکتوبر (هشتم عقرب) به منظور متقاعد کردن قانونگذاران امریکایی در مورد فراهم آوری این کمک‌ها با قانونگذاران امریکایی صحبت کنند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه، و لوید آستن، وزیر دفاع امریکا، امروز در رابطه به تقاضای این مقدار کمک در کمیتهٔ تخصیص مجلس سنا صحبت ‌می‌کنند.

رییس جمهور بایدن ۶۱.۴ میلیارد دالر به اوکراین تقاضا کرده است که حدود ۵۰ در صد آن برای پر کردن ذخایر تسیلحاتی امریکا هزینه خواهد شد، دخایری که قبلاً به دلیل حمایت از کیف خالی شده اند.

بایدن همچنان ۱۴.۳ میلیارد دالر برای اسراییل، نه میلیارد برای بخش کمک‌های بشری، به شمول اسراییل و غزه، و ۱۳.۶ میلیارد برای امنیت مرزهای امریکا و چهار میلیارد برای کمک‌های نظامی و مبارزه با تلاش های منطقه‌ای چین در آسیا، تقاضا کرده است.

کانگرس ایالات متحده پس از آغاز تهاجم روسیه در اوایل سال گذشته، از قبل ۱۱۳ میلیارد دالر را برای اوکراین منظور کرده است، اما ادارهٔ بایدن در ماه اگست ۲۴ میلیارد دالر دیگر را برای این کشور تقاضا کرد که تا اکنون منظور نشده است.

قصر سفید گفته است که برای انتقال ذخایر تسلیحات به نیروهای اوکراینی، ۵.۵ میلیارد دالر در دست دارد که از قبل منظور شده است.

این طرح در حالی با بی‌سرنوشتی مواجه است که دموکرات‌ها و بسیاری از جمهوری‌خواهان در مجلس سنا از استراتیژی بایدن برای یکجا کردن کمک با اوکراین و حمایت از اسراییل موافق اند، اما جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان مخالف این پیشنهاد اند.

نظرپرسی‌های عامه نیز نشان می‌دهد که حمایت مردمی از کمک با اوکراین کاهش یافته و اکثریت جمهوری‌خواهان، به ویژه آنانی که از دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا، حمایت می‌کنند، مخالف ادامهٔ کمک‌ها به اوکراین اند.

مایک جانسن، رییس مجلس نمایندگان کانگرس امریکا، در گذشته بر خلاف کمک‌ها با اوکراین رای داده بود. او روز گذشته لایحهٔ فراهم آوری ۱۴.۳ میلیارد دالر کمک به اسراییل را پیشنهاد کرد.

این در حالی است که حمایت بایدن برای اسراییل، که از قبل ۳.۸ میلیارد دالر کمک‌های نظامی سالانه کسب کرده است، در میان تقاضاهای بین المللی برای حفاظت از غیرنظامیان غزه، با انتقادات مواجه شده است.

در انتقامجویی از حملات حماس که مقامات اسراییل می‌گویند در آن ۱۴۰۰ نفر کشته شدند، اسراییل غزه را محاصره کرده و همه روزه حملات هوایی و زمینی را بر آن انجام می‌دهد. بر اساس معلومات وزارت صحت غزه، در این حملات تا اکنون بیش از ۸۵۲۵ نفر کشته شده اند که ۳۵۴۲ کودک و ۲۱۸۷ زن شامل قربانیان اند.

گروه

XS
SM
MD
LG