لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر: حکومت اسد چهار بار گاز مرگبار استفاده کرده است


یک مدافع حقوق مدنی در سوریه از طریق ماسک آکسیجن می گیرد.

حکومت سوریه در ماه های اخیر، چهار بار از گاز مرگبار تخریب کنندۀ عصب استفاده کرده است که حملۀ چهارم اپریل در خان شیخون را نیز شامل می شود.

گروه دیدبان حقوق بشر روز دوشنبه در گزارش تازۀ خود با ذکر این مطلب اذعان می دارد که نیرو های وفادار به بشارالاسد در دسمبر ۲۰۱۶ و مارچ ۲۰۱۷ نیز حملات گاز دار را انجام داده است.

در حملۀ ماه اپریل در ولایت ادلب، حدود ۱۰۰ نفر کشته شدند که ایالات متحده در یک اقدام تلافی جویانه، پایگاه هوایی سوریه را در حلب هدف ۵۹ فیر میزایل قرار داد.

کینت راث، آمر اجراییه دیدبان حقوق بشر به اسوشیتدپرس گفت که استفاده های اخیر گاز تخریب کنندۀ عصب توسط حکومت اسد، "تشدید اقدامات مرگبار و روشن حکومت اسد را نشان می دهد."

آقای راث گفت "حکومت اسد، در شش ماه اخیر بااستفاده از طیاره ها، هلیکوپترها و نیرو های زمینی، گاز سرین و کلورین را در دمشق، هما، ادلب و حلب استفاده کرده است. این اقدام استفادۀ گسترده و سیستماتیک سلاح کیمیایی می باشد."

جمعی از افرادیکه تحت حملۀ گاز تخریب کنندۀ عصب قرار گرفته اند بااستفاده از ماسک آکسیجن گرفته تنفس می کنند.
جمعی از افرادیکه تحت حملۀ گاز تخریب کنندۀ عصب قرار گرفته اند بااستفاده از ماسک آکسیجن گرفته تنفس می کنند.

گزارش گروه دیدبان از شورای امنیت ملل متحد خواسته است "فوراً یک قطعنامۀ را تصویب کرده از تمام جوانب بخواهد، با تحقیق کنندگان سازمان منع گسترش سلاح کیمیایی به طور کامل همکاری کنند."

در این گزارش از شورای امنیت خواسته شده تا "علیه هر آن شخص، نهاد یا گروهی که مسوول حملات کیمیایی ماه اپریل و گذشته در سوریه باشد، تعزیرات وضع کند."

روسیه که از متحدین نزدیک حکومت سوریه است تعهد کرده تا هر گونه قطعنامه یی را ویتو کند که حکومت اسد را به استفاده از سلاح کیمیایی در سوریه مقصر قلمداد کند.

در گذشته حکومت روسیه شش بار اعتراض شورای امنیت علیه سوریه را ویتو کرده است.

حکومت سوریه استفاده از هر گونه سلاح کیمیایی را در آن کشور رد کرده است.

این درحالیست که ریکس تیلرسن، وزیرخارجۀ ایالات متحده گفته است که کشورش "کاملاً مطمئن" است که حملۀ مرگبار چهارم اپریل در خان شیخون سوریه، "توسط نیرو های رژیم اسد طراحی و رهنمایی و انجام شده بود."

XS
SM
MD
LG