لینک های دسترسی

Breaking News

ممکن برخی طالبان توافق رهبران شان را نپذیرند – خالد


سرپرست وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که ممکن برخی عناصر طالبان توافقی را که رهبران شان با ایالات متحده امضا می‌کنند، نپذیرند.

اسدالله خالد، روز شنبه ۲۹ فبروری (دهم حوت) ساعاتی پیش از امضای توافق صلح بین امریکا و طالبان گفت :" گروه طالبان بین خودشان مشکل دارند، امکان دارد شاخه هایی از این گروه از هم جدا شده و یا هم با پایبند نبودن به تمام شرایط صلح، آن را نقض کنند."

آقای خالد در مصاحبه اختصاصی زنده در صفحۀ فیسبوک تلویزیون ملی افغانستان ابراز امیدواری کرد که طالبان برای شروع مذاکرات صلح و نتیجه گیری از این معاهده بر تمام شاخه ها و گروه های خود کنترول داشته باشند.

قرار است پس از امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان، مذاکرات میان گروه طالبان و حکومت افغانستان آغاز شود.

آقای خالد در مورد شرایط حکومت برای مذاکره با طالبان گفت: "شرط اول ما آتش‌بس است. اگر طالبان به تمام شرایط پابند نباشند و به تعهداتشان عمل نکنند، توافق با ایالات متحده امریکا به خطر خواهد افتاد. ما برای منافع ملی افغانستان تمام مراحل را عملی خواهیم کرد."

سرپرست وزارت دفاع افغانستان همچنین گفت که شماری از طالبان در جریان هفتۀ کاهش خشونت، در برخی از ولایت‌های افغانستان توافق شان را نقض کرده اند.

آقای خالد گفته است که گروه طالبان در جریان هفت روز کاهش خشونت، حملات مسلحانه بزرگ و کوچک را در ولایت‌های بلخ، غزنی، هلمند، ارزگان و برخی ولایت‌های دیگر انجام دادند که به گفتۀ وی به این حملات پاسخ داده شده است.

اسدالله خالد ساعاتی پیش از امضای توافق بین طالبان و ایالات متحدۀ امریکا از خطرات احتمالی این توافق صحبت کرد؛ توافقی که به باور مقام‌های امریکایی افزون بر زمینه سازی برای مذاکرات "بین الافغانی" راه را برای خروج قوای امریکایی از افغانستان هموار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG