لینک های دسترسی

Breaking News

مالیزیا به کشورهای آسین: در برابر جنگ تجارتی ترمپ واحد باشید


ماهاتیر محمد، صدر اعظم مالیزیا
ماهاتیر محمد، صدر اعظم مالیزیا

ماهاتیر محمد، صدر اعظم مالیزیا، گفته است که کشورهای جنوب شرق آسیا باید در برابر جنگ تجارتی که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده آغاز کرده است، باهم یکجا شوند.

صدراعظم مالیزیا این سخنان را امروز شنبه (٢ نوامبر) در آغاز نشست سالانۀ سران انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا یا آسین در بنکاک مرکز تایلند ابراز داشت.

او گفت: "آسین یک بازار بزرگ برای جهان است. ما نمیخواهیم وارد یک جنگ تجارتی شویم. اما وقتی آنان کارهای را انجام میدهند که برای ما خوشایند نباشد، مجبوریم برخورد متقابل داشته باشیم."

اما صدراعظم مالیزیا این سخنان را در حالی ابراز داشت که هیچ نشانه‌ای از نهایی شدن یک توافق تجارتی تحت حمایت چین که میتواند بزرگترین منطقه تجارت آزاد جهان را ایجاد کند، به نظر نمیرسید.

به گفتۀ مقامات، در نشست چهار روزۀ آسین، تجارت موضوع اصلی در اجندا خواهد بود و در مورد مشکلات چند سالۀ منطقه مانند اختلافات دریایی با چین و مشکلات پناهندگان روهینگیایی رانده شده از میانمار بحث اندک صورت خواهد گرفت.

نشست آسین در حالی برگزار شده است که تنش تجارتی میان ایالات متحده و چین، تا حدی روابط تجارتی میان واشنگتن و کشورهای جنوب شرق آسیا را متاثر ساخته است.

در این نشست، به جای رییس جمهور ترمپ و یاهم معاونش، ویلبار راس، وزیر تجارت و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ایالات متحده شرکت دارند.

مالیزیا به کشورهای آسین: در جنگ تجارتی ترمپ واحد باشید
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

XS
SM
MD
LG