لینک های دسترسی

Breaking News

سقوط طیارۀ نظامی در فلیپین سبب کشته شدن ۴۵ نفر شد


مقام‌ها در فلیپین گفته اند که سقوط یک طیارۀ نظامی نوع سی-۱۳۰ در جنوب آن کشور سبب کشته شدن ۴۵ نفر شد.

به گفتۀ مقام‌های نظامی این طیارۀ حامل ۹۶ سرنشین حوالی چاشت یکشنبه چهارم جولای (۱۳ سرطان) هنگام نشستن در میدان هوایی جولو در ولایت سولو دچار سانحه شد.

مقام‌ها گفته اند که در جمع ۴۵ قربانی این رویداد، سه غیرنظامی روستانشی روستانشین شامل اند که هنگام کار در کشتزارهای شان طیاره بر آنان فرود آمد و منجر به مرگ شان شد.

کم از کم ۵۳ نفر دیګر به شمول چهار غیرنظامی در این رویداد زخمی شده و برای درمان به شفاخانه منتقل شده اند. مقام‌ها گفته اند که پنج نظامی تا کنون ناپدید اند.

دلفین لورنزانا، وزیر دفاع فلیپین گفته است که تلاش‌ها برای یافتن افراد ناپدید شده جریان دارد. او گفته است که سه پیلوت این طیاره به شدت زخمی شده اند.

دو طیارۀ هرکولیس سی-۱۳۰ در سال روان از سوی ایالات متحده به هدف عملیات مبارزه با شورش به فلیپین تحویل داده شده بود.

اردوی فلیپین از دیرزمان درگیر نبرد با تندروان اسلامی گروه ابو سیاف است و سرنشینان این طیاره نیز برای شرکت در عملیات ضد شورش به ولایت سولو اعزام شده بودند.

تصاویر نشر شده از صحنۀ رویداد نشان می‌دهد که پس از آتش گرفتن طیاره، نظامیان برای نجات جان شان خود را به بیرون پرتاب می‌کردند.

کیریلیتو سوبیجانا، لوی درستیز اردوی فلیپین گفته است که این طیاره هنگام فرود آمدن بر زمین از رنوی خارج شده و دچار سانحه شد.

ادگارد اریوالو، سخنگوی اردوی فلیپین گفته است که هیچ نشانۀ حمله بر این طیاره دیده نمی‌شود، اما به گفتۀ وی تحقیقات با تمرکز بر نجات و درمان بازماندگان این سانحه جریان دارد.

قوای هوایی فلیپین در گذشته نیز شاهد چندین سانحه بوده است. ماه گذشته سقوط یک هیلیکوپتر بلک‌هاک اردوی فلیپین در جریان ماموریت آموزشی، منجر به کشته شدن شش نظامی آن کشور شد.

در سال ۱۹۹۳ سقوط طیارۀ سی-۱۳۰ قوای هوای فلیپین منجر به کشته شدن ۳۰ نظامی شد.

اما مرگبارترین سانحۀ هوایی در فلیپین در سال ۲۰۰۰ به وقوع پیوست، زمانیکه طیارۀ بویینگ ۷۳۷ خط هوایی فلیپین دچار سانحه شد و در اثر آن ۱۳۱ نفر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG