لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار در سومالیا بیست کشته بر جا گذاشت


تندروان گروه الشباب حملات متواتر را در سومالیا سازماندهی کرده اند

تندروان گروه الشباب مسوولیت این حملۀ مرگبار را بر عهده گرفتند. ساکنان موگادیشو گفته اند این حمله که در نزدیکی بندر موگادیشو رخ داد، صدای آن آنقدر بلند بود که از ساحات دور شهر نیز صدای انفجار شنیده شد.

عبدی فتاح عمر حالان، سخنگوی ادارۀ منطقه ای موگادیشو، به صدای امریکا گفت که اکثر قربانیان غیر نظامیان می باشد.

بندر موگادیشو توسط یک شرکت ترکی به نام البِریک مدیریت می شود. این شرکت قرار داد بیست ساله را با حکومت سومالیا به امضا رسانده تا این بندر را توسعه داده و آنرا مدیریت کند.

تا حال معلوم نیست که آیا شهروندان ترکی در نتیجۀ این انفجار متضرر شده اند یا خیر.
حسن شیخ محمد، رئیس جمهور سومالیا، این حمله را محکوم کرد و از قوای امنیتی و مردم آن کشور خواست تا با حکومت سومالیا در قسمت نابودی گروه های دهشت افگنی که غیر نظامیان را هدف قرار می دهد، همکاری کنند.

در همین حال، بر اساس گزارش ها، تندروان گروه الشباب شهرک الواک که یک منطقه استراتیژیک واقع در نزدیکی سرحد کینیا است، به کنترول خود در آوردند. بر اساس توافق میان اتحادیه افریقا، این منطقه مورد استفادۀ قوای کینیایی که بر ضد تندروان الشباب در سومالیا مبارزه می کردند، قرار داشت.

الشباب ارتباط دیرینه با القاعده داشته و پیشینه آن به دهه ۱۹۹۰ میلادی میرسد. در آن زمان، تندروان القاعده چند رهبر ارشد الشباب را در کمپ های شان در افغانستان و پاکستان، تعلیم داده بودند و دو گروه در سال ۲۰۱۲، رسماً به هم پیوستند.

XS
SM
MD
LG