لینک های دسترسی

Breaking News

انتقادات شدید والی بلخ از ارگ و جامعه جهانی


آقای نور می‌گوید که قضیۀ دوستم - ایشچی سیاسی ساخته شده است

عطا محمد نور، والی بلخ، بار دیگر حکومت وحدت ملی را به باد انتقاد گرفته و ارگ را به "انحصارگری قدرت" و "مدیریت استبدادی" متهم کرد.

با اشاره به اظهارات سرپرست سفارت ایالات متحده در کابل و اعلامیۀ اتحادیۀ اروپایی در پیوند با قضیۀ عبدالرشید دوستم و احمد ایشچی، آقای نور گفت که این قضیه نیز سیاسی شده است.

عطا محمد نور در یک گردهمایی در شهر مزار شریف گفت که شرکای بین المللی افغانستان نباید در برابر احزاب و ائتلاف های سیاسی افغانستان طرف قرار بگیرند.

سفارت امریکا در کابل و اتحادیۀ اروپایی یک صدا از حکومت افغانستان خواسته اند تا قضیۀ احمد ایشچی و جنرال دوستم را عادلانه و به دور از فشارهای سیاسی پیگرد کند و هیچ گونه معافیت در آن وجود نداشته باشد.

احمد ایشچی سال گذشتۀ مدعی شد که آقای دوستم او را در میدان مسابقۀ بزکشی در شبرغان در برابر چشمان صدها نفر لت و کوب کرد و سپس وی را زندانی ساخت. او همچنان مدعی شده بود که در جریان بازداشت در منزل جنرال دوستم تهدید به مرگ شده و مورد شکنجه و تجاوز جنسی قرار گرفته است.

دیگر ادعاها

آقای نور مدعی شد که صلاحیت‌ها از همه وزیران و والیان گرفته شده و تمام قدرت و صلاحیت در محدودۀ ارگ انحصار شده است.

والی بلخ گفت که به زودی در یک اجتماع ۱۰۰ هزار نفری در کابل اعلامیۀ تشکیل ائتلاف جدید نهایی شده و اعضای رهبری و کمیسیون‌‌های آن معرفی خواهد شد.

به باور آقای نور، بیکاری، انحصارگری قدرت و بی برنامگی از مشکلات اساسی حکومت وحدت ملی است. او افزود که برای رفع این مشکلات به همه ابزار متوسل شده و با حرکت‌های مدنی و حمایت مردمی در صدد اصلاح آن بر خواهد آمد.

ثبات شکنند سیاسی

در همین حال، انستیتوت صلح امریکا در گزارشی از تنش های روزافزون سیاسی در افغانستان هشدار داده است. الگس ثیر و سکات واردن، نویسندگان این گزارش گفته اند که ۱۶ سال پس از سرنگونی رژیم طالبان، افغانستان هنوز با انبوهی از آزمون های جدی امنیتی، اقتصادی و سیاسی دست و گریبان مانده است.

در این گزارش به ویژه از تشدید ناملایمات سیاسی میان رهبران، گروه ها و زورمندان در افغانستان هشدار داده شده است که به باور نویسندگان آن می تواند عواقب فلج کننده ببار آورد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG