لینک های دسترسی

Breaking News

نور: ایران در سالهای ۷۶ و ۷۷ به مجاهدین پول و اسلحه می‌داد


عطا محمد نور به شدت از گلبدین حکمتیار انتقاد کرد
عطا محمد نور به شدت از گلبدین حکمتیار انتقاد کرد

عطا محمد نور، والی بلخ، گفته است که در سال های ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ که جبهۀ مقاومت/ ایتلاف شمال بر ضد طالبان می جنگید و کنترول میدان هوایی مزار شریف در نزد وی بود، طیاره های مملو از صندوق اسلحه و پول از ایران به جبهۀ مخالف طالبان فرستاده می شد.

والی بلخ در واکنش به آنچه که از زبان گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان نقل کرد که گفته است "ما امپراتوری ایران را در مزار شریف تحمل نمی کنیم" آقای حکمتیار را "ناسپاس" خطاب کرد.

آقای نور گفت که طیاره های مملو از اسلحه از ایران "به حمایت از قهرمان ملی" در مبارزه بر ضد تروریزم فرستاده می شد که به گفتۀ وی حزب اسلامی آقای حکمتیار نیز از این پول و اسلحه مستفید می شد.

در سال‌های ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ طالبان بر کابل مسلط بودند و احزاب مجاهدین در جبهات شمال افغانستان با این گروه درگیر بودند.

رمضان بشر دوست، نمایندۀ مردم افغانستان در ولسی جرگه، می‌گوید که از این صحبت‌های رهبران جهادی بر می‌آید که آنان در چهار دهۀ گذشته "به هیچ اصل و ارزش پابند نبوده و هر کشوری که به آنان پول داده و به سود آنان عمل کرده و هر جناحی که مخالف جیب و چوکی آنان عمل کرده یا حرف زده اند، دشمن شان بوده است".

آقای نور که در عین حال رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان است، در همایشی که از سوی شماری از باشندگان سمنگان به حمایت از ایتلاف نجات افغانستان برگزار شده بود، آقای حکمتیار را "تسلیم شده" و "مزدور" خطاب کرده و او را به "سازماندهی حملات انتحاری" متهم کرد.

حزب اسلامی افغانستان و شخص آقای حکمتیار تا کنون در مورد گفته‌های تازۀ رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان واکنشی نشان نداده است.

جمعیت اسلامی و حزب اسلامی دو حزب مجاهدین افغانستان است که از زمان آغاز جهاد در آن کشور با هم رقابت و زد و بند دارند.

XS
SM
MD
LG