لینک های دسترسی

Breaking News

عطا محمد نور: ولسوالی چمتال ولایت بلخ از وجود طالبان پاکسازی شد


والی بلخ روز یکشنبه ادعا کرد که ولسوالی چمتال ولایت بلخ پس از ۲۴ ساعت نبرد به گونۀ کامل از وجود گروه طالبان پاکسازی شده است.

عطا محمد نور، والی بلخ که رهبری این عملیات را به دوش دارد، همچنین ادعا کرد که در جریان عملیات نظامی، ده ها طالب کشته و زخمی گردید، اما از شمار دقیق تلفات چیزی بیان نکرد. آقای نور همجنین ادعا کرد که هشت طالب نزد قوای امنیتی افغان، اسیر شدند.

اما نصرالله جمشیدی، معاون مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، گفته است که در این عملیات، ۳۸ طالب کشته و ۱۶ طالب دیگر زخمی گردید.

آقای نور همچنین گفت که چند تن از قوای امنیتی افغان نیز در جریان عملیات کشته و زخمی شدند، اما شمار دقیق تلفات را مشخص نکرد.

در همین حال، ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می کند، از طریق ارسال یک پیام به رسانه ها ادعا می کند که در جریان نبرد، ۱۷ سرباز افغان کشته و ۱۴ تن دیگر، زخمی گردید.

والی بلخ همچنین ادعا کردکه برخی از فرماندهان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، بر شماری از فرماندهان نیروهای خیزش مردمی فشار میاورند تا پایگاه های امنیتی را به گروه طالبان رها کنند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

اما حزب اسلامی تا حال در مورد ادعای والی بلخ واکنش نشان نداده است.

شماری از خبرنگاران که عملیات نظامی در ولسوالی چمتال را تحت پوشش قرار می دهند، گفته اند که چندین هاوان در نزدیکی والی بلخ اصابت کرد، اما به آقای نور آسیبی نرسید، ولی حد اقل دو خبرنگار زخمی گردید.

گروه طالبان در ۲۰ روز گذشته، حملات دوامدار را در ولسوالی چمتال راه اندازی کرد و بسیاری از روستا های این ولسوالی را تحت کنترول خود آورده بود.

گروه طالبان در گذشته قادر شدند تا مناطق از دست رفتۀ شان را دو باره تصرف کنند،. اما اینبار مقامات محلی در بلخ از حفظ و ایجاد پاسگاه های امنیتی در ولسوالی چمتال اطمینان میدهند.

XS
SM
MD
LG