لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ‌ تندروان در بورکینافاسو ۲۵ کشته برجا گذاشت


یک دهکده در بورکینافاسو (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

یک مقام ارشد محلی در بورکینافاسو روز دوشنبه ششم فبروری (۱۷ دلو) گفت که در حمله‌ای تندروان مظنون اسلامگرا دست کم ۲۵ نفر که اکثر شان غیرنظامیان اند، کشته شده اند.

رودولف سورگو، والی ولایت ساحل، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که منطقهٔ بانی در شمال ولایت سنو ''هدف حملهٔ خشونت آمیز گروه های تروریستی مسلح قرار گرفت.''

به گفتهٔ سورگو، در این حملهٔ‌ ''وحشیانه'' ۲۵ نفر به شمول ۲۳ غیرنظامی کشته شده و شماری هم زخمی شده اند. او افزود که این حمله خسارات مالی را نیز در پی داشته است.

اظهارات سورگو در حالی بیان شد که به گفتهٔ‌ مقامات امنیتی آن کشور، شش سرباز روز شنبه در اثر مواد انفجاری در شرق بورکینافاسو کشته شدند.

مقامات بورکینافاسو تندروان اسلامگرا را مسوول این حملات قلمداد می‌کنند.

بورکینافاسو در سال ۲۰۲۲ میلادی شاهد دو کودتای نظامی بود. آخرین کودتا در سپتمبر سال گذشته رخ داد و ابراهیم تراوری، یک افسر ۳۴ ساله قدرت را به دست گرفت.

تراوری گفته است که بر تعهد حکومت نظامی قبلی مبنی بر برگزاری انتخابات برای یک حکومت غیرنظامی تا سال ۲۰۲۴ ایستاد خواهد شد.

بورکینا فاسو یک کشور خشونت‌زده و یکی از کشورهای فقیر در جهان است، جاییکه از سال ۲۰۱۵ به اینسو تندروان مرتبط به القاعده و داعش ده‌ها هزار نظامی و غیرنظامی را کشته و سبب بیجا شدن بیش از دو میلیون نفر دیگر شده اند.

این کشور افریقایی محاط به خشکه که قبلاً تحت حمایت فرانسه بود، به مرکز خشونت‌های گروه‌های مرتبط با القاعده و دولت اسلامی یا داعش تبدیل شده است. این گروه‌ها ابتدا در سال ۲۰۱۵ در کشور همسایه، مالی به فعالیت ‌آغاز کردند و سپس فعالیت‌هایشان را به کشورهای دیگر گسترش دادند. نزدیک به ۴۰ در صد این کشور از کنترول حکومت آن بیرون است.

XS
SM
MD
LG