لینک های دسترسی

Breaking News

داعش مسوولیت حمله در مسجد امام زمان را به عهده گرفت


این حمله امروز زمانی آغاز یافت که مردم برای ادای نماز جمعه در مسجد جمع شده بودند

گروه داعش در افغانستان، مسوولیت حملۀ مرگبار روز جمعه بر مسجد حسینیۀ امام زمان را در کابل به عهده گرفت.

این گروه در شبکۀ خبری اعماق زمانی مسوولیت حمله را به عهده گرفته که هنوز درگیری در مسجد امام زمان در خیرخانۀ کابل جریان داشته است. آن گروه ادعا کرده است که دو تن از جنگجویان آنان، آن حمله را انجام داده اند.

حملۀ مهاجمان مسلح بر مسجد حسینیه امام زمان در قلعۀ نجارها، به گفتۀ مقامات وزارت صحت عامۀ افغانستان ۲٨ کشته و بیش از ۵۰ زخمی بر جا گذاشت.

محمداسماعیل کاووسی، رئیس نشرات وزارت صحت عامۀ افغانستان به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که در این حمله به شمول سه زن ۲۸ تن کشته شده و ۵۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

این حمله حوالی ساعت ۱:۲۰ پس از چاشت روز جمعه زمانی به وقوع پیوست که نمازگزاران در حال برگزاری نماز جمعه در آن مسجد بودند.

نیروهای امنیتی افغان توانستند که پس از حدود چهار ساعت مهاجمان را از پا در آورند.

شاهدان رویداد، شما مهاجمان را چهار تن خوانده اند؛ اما مقام‌ها هنوز شمار دقیق آنان را با رسانه‌ها شریک نساخته اند.

ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه افغانستان در واکنش به این رویداد، حمله مرگبار بر مسجد امام زمان را با "شدید ترین الفاظ" محکوم کرده گفته اند که مخالفین حکومت و مردم افغانستان توانمندی رویاروی در میدان جنگ را با نیرو های افغان از دست داده و با همچو اقدامات از یکسو تلاش دارند حکومت را تضعیف نمایند و از جانب دیگر جنگ فرقه یی را در افغانستان دامن زنند.

معلومات قبلی

ساعاتی قبل، نجیب دانش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان، در صفحۀ فیسبوکش نوشت: " قطعات خاص پوليس به محل رسيده و عمليات نجات مردم آغاز گرديده و تعدادی بيشتر از هم‌وطنان ما را از مسجد بيرون كشيده اند. تا اكنون دو تروريست توسط نيروهای ويژه پوليس از بين برده شده اند".

نجیب دانش گفته است که در این رویداد ۱۴ تن از افراد ملکی کشته و زخمی شده اند که زنان و کودکان نیز در بین آنان شامل اند؛ اما شمار کشته‌ها و زخمیان را مشخص نساخته است.

به گفتۀ وی، دو پولیس نیز در این حمله جان باخته و ۸ تن دیگر زخم برداشته اند.

اما، اسماعیل کاووسی، مسؤول نشرات وزارت صحت عامۀ افغانستان به صدای امریکا گفت که بر اساس گزارش‌های اولیه، دو کشته و ۱۱ زخمی توسط کابل آمبولانس از محل رویداد به شفاخانه‌ها انتقال داده شده است.

به گفتۀ وی، کشته‌ها و زخمیان این رویداد به شفاخانۀ خیرخانه منتقل شده اند و بر اساس ضرورت زخمیان به شفاخانه‌های دیگر منتقل خواهند شد.

این حمله زمانی به وقوع پیوسته است که مردم محل برای ادای نماز جمعه در مسجد تجمع کرده بودند.

XS
SM
MD
LG