لینک های دسترسی

Breaking News

حمله بر یک پایگاه نظامی در هلمند


پایگاه نظامی شوراب، که بنام کمپ باستین یاد میشود فقط یک ماه قبل با نیرو های افغان انتقال شده است

مقامات ولایت هلمند می گویند که در جریان حمله بر پایگاه نظامی شوراب ولسوالی نادعلی، تا حال ۲۵ مهاجم و ۶ تن از نیروهای امنیتی افغان کشته شده اند و جنگ هنوز ادامه دارد.

حکام محلی ولایت هلمند میگویند که حملات گروهی مخالفان مسلح بالای پایگاه نظامی سابق نیروهای بریتانیایی در منطقه شوراب ولسوالی نادعلی ساعت هشت شب گذشته شروع شده بود.

عمرزواک، سخنگوی والی هلمند، ادعای طالبان را که به نیروهای امنیتی افغان تلفات جانی و خسارات مالی زیاد وارد کرده اند به شدت رد نموده میگویند که به تعداد ده تن از انتحاری ها کشته شده اند که ازین جمله ٥ نفر در جنگ رویاروی با نیروهای امنیتی و ٥ تن دیگر در اثر انفجار مواد انفجاری که در بدن شان جابجا کرده بودند کشته شده اند و از نیروهای امنیتی افغان هم تا حال که جنگ جریان دارد ٢ تن کشته و ٦ نفر جراحت برداشته اند .

طالبان، در پیام شان که از شب گذشته تا حال به رسانه ها فرستاده اند ادعا دارند که در حمله بالای پایگاه نظامی شورابک تلفات جانی و خسارات مالی فراوان به طرف مقابل وارد کرده اند و مزید برآن، از تلفات جانی نیروهای بین المللی سخن میگویند .

قاری یوسف احمدی، که خود را سخنگوی طالبان معرفی میکند در پیام های که به رسانه های مقیم کابل فرستاده است ادعا دارد که برعلاوه حریق ساختن چندین ذخیره تیل واقع در پایگاه نظامی شوراب به طیارات و وسایط نظامی خسارات وارد شده است، بقول او، چندین طیاره نظامی و وسایط نظامی تخریب شده اند .

پایگاه نظامی شوراب، که بنام کمپ باستین شهرت بین المللی دارد، تا یک ماه قبل بدست نیروهای بریتانیایی بوده نظامیان بریتانوی مستقر بودند و فقط یک ماه قبل مسولیت این پایگاه به قوای امنیتی افغان انتقال شده است.

به همین ترتیب آقای زواک، سخنگوی والی هلمند در تماس با رادیو آشنای صدای امریکا گفت که امروز جمعه در یک ولسوالی دیگر ولایت هلمند ( ولسوالی نوزاد ) در جاده عمومی لشکرگاه یک حمله کننده انتحاری دیگر موترلاری مملو از مواد انفجاری را در یک پوسته امنیتی پولیس انفجار داده است که در نتیجه آن، بشمول حمله کننده انتحاری ٦ تن از پولیس محلی کشته و ٥ تن دیگر مجروح شده اند .

گفته میشود که حمله طالبان در پایگاه نظامی شوراب، درست نیم ساعت بعد از حمله بالای یک دفتر امدادی خارجی در وزیر اکبرخان در کابل انجام شده است. حمله طالبان در دفتر امدادی خارجی در کابل تا ساعت یک شب دوام داشت و با کشته شدن هر سه انتحاری پایان یافت .

پولیس کابل میگوید که در حمله بالای یک دفتر خارجی در وزیر اکبرخان، یک محافظ دفتر که تبعه نیپال بود زخمی شده است .

قبل از حمله بریک دفتر امدادی خارجی در وزیراکبرخان که یک منطقه کاملا مصون بوده بیشترین مقامات ارشد و دیپلوماتهای خارجی در این جا اقامت دارند طالبان یک حمله دیگر را درجاده ای شاهراه کابل -جلال اباد بالای یک کاروان موتر سفارت بریتانیا نیز حمله نموده بودند که درنتیجه آن بشمول یک تبعه بریتانیایی ٥ نفر کشته شده اند .

طالبان مسولیت هر دو حمله روز پنجشنبه در کابل را به عهده گرفته اند .

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG