لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: اتن در نزدیکی مقبرهٔ احمد شاه مسعود 'عمل نادرست' است


عکس: آرشیف

پس از آن که ویدیوی شماری از اعضای گروه طالبان در حالی که در نزدیکی مقبرهٔ احمد شاه مسعود در ولایت پنجشیر اتن می‌‌کنند، در صفحات اجتماعی نشر شد، حامیان این قوماندان فقید جهادی، این عمل طالبان را تقبیح کردند.

در پاسخ به این واکنش‌ها، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان امروز چهارشنبه چهارم می (۱۴ ثور) در صفحهٔ تویترش نوشت که "رویداد اخیر در پنجشیر پالیسی امارت اسلامی نیست و نه هم این عمل مورد تایید است. چند تن در ایام عید از ولایت های مختلف بخاطر تفریح به پنجشیر رفته اند که ممکن بایکوبی کرده باشند، ولی دقیق گفته می توانیم که هدف آنها توهین به شخصیت های جهادی نه؛ بلکه بی پروایی چند تن افراد می باشد."

این سخنگوی حکومت طالبان افزوده است که حکومت این گروه به شخصیت های جهادی احترام دارند و "نیز توهین به مرده ها اصلا مجاز نیست ونه هم ما چنین عمل را اجاز می دهیم. تلاش جریان دارد که انگیزه این عمل نادرست بیشتر معلوم شود" و از تکرار آن در آینده جلوگیری گردد.

اما حامیان احمد شاه مسعود این اقدام را اهانت به شخصیت و مقبرهٔ او عنوان کرده اند.

نقیب آروین که خود را خبرنگار معرفی کرده است، در صفحهٔ تویتراش نگاشته است که "رقص بر مزار او جز اینکه پایه های لرزان همبستگی را به زشتی فروبپاشاند، نه رسم اسلامی است نه افغانی نه انسانی."

با آنهم، در ویدیو‌های نشر شده جنگجویان طالبان در فاصلهٔ دورتر از مقبرهٔ احمد شاه مسعود در حالی دیده می شوند که بدون هرگونه ساز موسیقی سرود می‌خوانند و اتن می‌کنند.

امین بابک، کاربر دیگر تویتر که او نیز خود را خبرنگار معرفی کرده نگاشته است که "بی‌حرمتی طالبان بر مزار قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود تلاش برای ایجاد درز بین مردم افغانستان است."

در این حال، شماری دیگر از کاربران صحفات اجتماعی این رویداد را جدی نمی‌پندارند و می‌گویند که در گذشته نیز شماری از جوانان در نزدیکی مقبرهٔ این شخصیت جهادی رقص و پایکوبی عنعنوی (قرصک) را انجام داده اند و هنرمندان در آنجا آهنگ نیز سروده اند؛ اقداماتی که در گذشته واکنشی را بر نه انگیخته بود.

کاربران صفحات اجتماعی همچنان ادعا کرده اند که تفرقه افگنان این موضوع را دامن می‌زنند.

احمد شاه مسعود، رهبر جبههٔ مقاومت تا آخرین روز های عمرش، پیش از آنکه در نتیجهٔ یک حملهٔ انتحاری، جان ببازد در مقابل گروه طالبان جنگید.

اکنون که طالبان پس از ۲۰ سال جنگ دوباره بر افغانستان مسلط شده اند، پسرش، احمد مسعود رهبری جبههٔ مقاومت را بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG