لینک های دسترسی

Breaking News

تفتیش و بازشماری آرای هفت ولایت تا فردا ختم می‌شود


کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تفتیش و بازشماری سه ولایت تکمیل شده و این روند در چهار ولایت دیگر جریان دارد.

بر اساس معلومات این کمیسیون، تفتیش و بازشماری ولایت‌های پنجشیر، جوزجان و سرپل روز گذشته ۱۵ دسمبر (۲۴ قوس) پایان یافت.

ذبیح‌الله سادات، یکی از سخنگویان این کمیسیون به صدای امریکا گفت: "تا فردا تفتیش و بازشماری هفت ولایت تمام خواهد شد".

روند بازشماری و تفتیش آرای هفت ولایتی که به دلیل اعتراض دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی انجام نشده بود، روز یکشنبه ۱۵ دسمبر (۲۴ قوس) به گونه رسمی، آغاز شد.

بر اساس معلومات کمیسیون انتخابات، آرای یک هزار و ۳۷۹ محل در ولایت‌های تخار، بدخشان، سرپل، جوزجان، فاریاب، بغلان و پنجشیر باید تفتیش و بازشماری می‌شد.

کمیسیون مستقل انتخابات به صدای امریکا گفت که پس از ختم تفتیش و بازشماری آرای هفت ولایت، نخست نتایج قسمی و سپس نتایج ابتدایی اعلام خواهد شد.

نهادهای ناظر بر انتخابات تاکید دارند که کمیسیون هرچه زودتر این روند را به پایان برساند و نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را اعلام کند.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان به صدای امریکا گفت که پس از اعلام نتایج ابتدایی، کمیسیون شکایات انتخابات به گونۀ شفاف و جدی به اعتراض‌ها و شکایات رسیدگی کند.

این در حالی است که ستاد انتخابات ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، خواهان تفتیش و بازشماری آرای ۲۷ ولایت شده است.

اما کمیسیون انتخابات در پاسخ به خواست این ستاد گفته است که این "کار ممکن نیست".

سخنگوی این کمیسیون گفت که مطابق به قوانین و طرزالعمل‌ها این پروسه را انجام داده اند و از دسته‌های انتخاباتی نیز خواسته بودند که از روند نظارت کنند.

XS
SM
MD
LG