لینک های دسترسی

آسترالیا، قهرمان جام فوتبال ملت های آسیا


زرد پوشان آسترالیا قهرمانی شان را در رقابت های جام ملت های آسیا جشن گرفتند.

تیم ملی فوتبال آسترالیا با شکست ۲-۱ کوریای جنوبی به قهرمانی رسید و جام را برای نخستین بار در خانۀ خودش نگهداشت.

نخستین گول تیم آسترالیا در دقیقۀ +۴۵ نیمۀ نخست میدان توسط مسینو لونگو، بازیکن شماره ۲۱ آسترالیا به ثمر رسید.

لونگو، پاس را که در نزدیک محوطۀ جزای کوریای جنوبی به دست آورده بود با یک چرخش سریع و ضربۀ سهمگین از کوچک ترین زاویۀ دروازۀ کوریای جنوبی به جال رسانید.

نیمۀ نخست میدان با نتیجۀ ۱-۰ خاتمه یافت و این نتیجه تا آخرین لحظات نیمه دوم رقابت باقی ماند. اما شاید بیشتر آسترالیایی ها و افرادی که به گونۀ مستقیم رقابت را تماشا می کردند، به این باور شدند که آسترالیا با همین نتیجه به قهرمانی دست یافت.

اما گویا برای یک لحظه بخت از سمت آسترالیایی ها جا تغیر داد و گول تساوی کوریای جنوبی در دقیقۀ اضافی +۹۰ توسط سن هیونگ مِن، بازیکن شماره ۷ کوریای جنوبی وارد دروازۀ آسترالیا شد.

هر دو تیم یکبار دیگر هم در دور گروهی رقابت های جام ملت های آسیا ۲۰۱۵ به مصاف هم رفته بودند و در آن رقابت کوریای جنوبی تیم میزبان را ۱-۰ شکست داده بود.

کارشناسان به این باور بودند که شاید پیروزی در رقابت گروهی به کوریایی ها این جرأت را بدهد تا یکبار دیگر از سد خط دفاعی قد بلند آسترالیایی ها بگذرند.

ولی بازی خطرناک و اشتباه آمیز خط دفاعی کوریای جنوبی در نیمۀ اول میدان اضافی باعث شد تا بازیکن شماره ۹ آسترالیا با لجاجت کامل توپ را در بیرون محوطۀ جزای کوریای جنوبی با خود نگهدارد و با چال زیبا توپ را از میان دو پای مدافع کوریایی وارد محوطۀ جزا کند.

این توپ سرنوشت رقابت را تغیر داد. هرچند پاس بازیکن شماره ۹ آسترالیا که در نزدیکی دروازه ارسال شده بود توسط دروازه بان کوریایی دفاع شد اما برای دور کردن خطر کافی نبود و بازیکن شماره ۱۴ آسترالیا توپ را وارد دروازه کرد.

تیم کوریای جنوبی فرصت های خوبی را در نیمۀ نخست و دوم بازی از دست داد. ضربۀ زیبای سن هیونگ مِن در آغازین دقایق رقابت که از بالای تیر افقی دروازۀ آسترالیا عبور کرد می توانست سرنوشت این بازی را به گونۀ دیگری رقم زند.

واکنش ها

کپتان تیم فوتبال آسترالیا گفت تا هنوز به آنچه می بینم باورم نمی شود
کپتان تیم فوتبال آسترالیا گفت تا هنوز به آنچه می بینم باورم نمی شود

مایل جدینَک، کپتان تیم آسترالیا می گوید"آنچه اکنون مشاهده می کند بیشتر به یک خواب می ماند و همچو یک روز احساساتی که همه گان در پیروزی است خرسند اند باور نکردنی است."

جدینَک گفت که هرگز این روز را فراموش نخواهد کرد زیرا که از مدت ها پیش منتظر همچو یک روز رویایی بوده است.

اما تیم کاهِل، مهاجم آسترالیایی می گوید که کمتر افراد "به تیم ما باور داشت. اما امروز آنهمه را با عمل مان به اثبات رسانیدیم."

آقای کاهِل علاوه می کند که او هیچ چیزی دیگری به جز پیروزی در این رقابت ها را انتظار نداشت." او به خبرنگاران گفت که تماشاچیان نقش عمدۀ در پیروزی آنان داشتند و آنچه به دست آورند "فوتبال آسترالیا را تغیر خواهد داد."

کی سونگ یونگ، دروازه بان کوریای جنوبی، اما می گوید که هر اتفاقی در رقابت رخ می دهد و نمی توان کسی را مقصر دانست. آقای یونگ به این باور است که هر دو جانب سزاوار پیروزی بودند اما "بدبختانه ما باختیم."

دروازۀ کوریای جنوبی در جریان رقابت های امسال جام ملت های آسیا هیچگاهی باز نشده بود. دروازه بان کوریای جنوبی می گوید آنچه در توان داشتیم انجام دادیم اما "کمی کوتاه آمدیم."

کی سونگ یونگ، کپتان کوریای جنوبی از تمام بازیکنان تیمش به خاطر بازی زیبایی که به نمایش گذاشتند سپاسگذاری کرد اما گفت "نتوانستیم نتیجۀ مطلوب مان را به دست آوریم."

کوریای جنوبی پیش از این چهار بار در دور نهایی جام ملت های آسیا راه یافته بود اما تنها یکبار در سال ۱۹۶۰ به قهرمانی این جام نایل آمده است.

XS
SM
MD
LG