لینک های دسترسی

Breaking News

پیش بینی افزایش محصولات انگور در هرات


در هرات بیش از ۵۰ نوع انگور تولید می شود.

مسوولان ریاست زراعت و مالداری ولایت هرات می‌ گویند که باغداران هراتی در سال گذشته خورشیدی ۹۵ متریک تن انگور برداشت کردند و امسال این رقم از مرز ۱۱۰ هزار متریک تن خواهد گذشت.

بشیر احمد احمدی، آمر امور زراعتی ولایت هرات می‌گوید که امسال بیش از هشت هزار هكتار زمين در اين ولايت توسط باغداران به كشت انگور اختصاص یافته است که می‌تواند برداشت محصول انگور را تا ۲۰ در صد افزایش بدهد.​

آقای احمدی گفت: "انگور در ولایت هرات بیشترین سطح تولید را به خود اختصاص داده است و سال به سال باغ های جدید تجارتی در قسمت (تولید) انگور ساخته میشود و سال گذشته از ساحه ۷۶۵۰ هکتار زمین بین ۹۰ تا ۹۵ هزار متریک تن داشتیم که امسال پیش بینی میکنیم باید ما بیشتر از ۱۱۰ هزار متریک تن تولید انگور داشته باشیم."

اما شماری از باغداران هرات دولت را به بی‌ توجهی در قبال حمايت از محصولات زراعتی متهم می‌ کنند.

صاحبان تاكستان‌ های انگور در هرات می‌ گویند که گفته‌ های دولت در قسمت ایجاد سردخانه‌ ها و بازار مناسب برای فروش محصولات انگور آنها همواره در حد شعار بوده و همه ساله قسمت عمده‌ ای از محصولات آنها از بین می‌ رود.

غلام محبوب زیارتجاهی، یکی از باغداران هراتی می گوید: "حکومت به دهقان، زمین دار و باغدار توجهی ندارد و تنها به رسانه ها می گوید که انگور چند تن قرار داد شده به کشور های خارج میرود. اما هیچ خبری نیست و تنها اعلان و تبلیغات خود را میدهد و اگر ما سالانه ده تن انگور داشته باشیم حدود سه تن آن خراب میشود."

عبدالرحمان، دیگر باغدار هرات می گوید که دولت طرح خاصی برای ایجاد سردخانه و کشمش خانه به منظور رشد تولید محصول انگور ندارد.

آقای عبدالرحمان افزود: "تنها موسسات (خارجی) در بخش رشد تولید محصول انگور کار می کنند. اگر ما سردخانه میداشتیم، حالا میوه ما به سردخانه میرفت و خود ما در فصل زمستان کیلوی ۶۰ افغانی دوباره همان میوه را میخریدیم."

اما آمر امور زراعتی ولایت هرات می گوید که در جریان سال گذشته وزارت زراعت افغانستان ده‌ ها کشمش‌ خانه را برای دهقانان در آن ولایت ایجاد کرده تا آنان بتوانند به شکل معیاری انگور شان را پروسس و بسته بندی کنند.

بشیر احمد احمدی همچنان از تلاش اداره زراعت هرات برای ایجاد فابریکه‌ های فصلی تولید جوس انگور و جلوگیری از ضایعات میوه تازه باغداران خبر می‌ دهد.​

او گفت: "از اینکه دهاقین عزیز ما به شکل محلی پروسس میکنند یک سری کشمش خانه های بسیار معیاری از طریق پروژه انکشاف باغداری وزارت زراعت افغانستان در ولایت هرات ساخته شد که امروز کشمش ولایت هرات به شکل معیاری و مطابق با معیار های جهانی پروسس و خشک میشود و اگر فابریکات فصلی داشته باشیم شما یقین داشته باشید که یک مارکیت بسیار خوبی است که باغدار ما بسیار با جرات در شغل خود کار کند و تولید بهتر بردارد."

از جانب دیگر، جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات از تلاش‌ های این اداره برای ایجاد بازار بیرونی مناسب جهت فروش محصولات زراعتی خصوصاً میوه انگور این ولایت سخن می زند.

جیلانی فرهاد افزود: "ما در سال روان بالا ترین جذب سرمایه گذاری در سکتور زراعت از سوی موسسات ملی و بین المللی را داشتیم و زمینه سازی صدور انگور هرات به کشور های حوزه خلیج فارس که از مرغوبیت و جذابیت خوب برخوردار است یکی از طرح ها و برنامه های مقام ولایت هرات است که در راستای تحقق آن بگونه جدی کار میشود."

این در حالیست که دولت افغانستان با ایجاد دهلیز هوایی به هند، زمینه را مساعد ساخته است تا تاجران افغان اموال تجارتی خود به ویژه میوه های تازه و خشک را در بدل پرداخت کرایه ترانسپورت زمینی از طریق کارگوی هوایی از کابل به دهلی جدید و از کندهار به شهر امرتسر هند انتقال بدهند.

باید گفت نزدیک به ۵۰ نوع انگور در تاکستان‌ های هرات پرورش داده می شود که عمدتاً در ولسوالی‌ های گذره، پشتون زرغون، انجیل و اوبه موقعيت دارد.

XS
SM
MD
LG