لینک های دسترسی

Breaking News

برف‌کوچ در بدخشان ۱۴ قربانی گرفت


مقام‌های محلی در ولایت بدخشان می‌گویند که در اثر برف‌کوچ در ولسوالی راغستان این ولایت دست‌کم ۱۴ تن جان باخته و چهار نفر زخم برداشته‌اند.

نیک محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان با تایید این رویداد امروز پنج‌شنبه چهارم مارچ (۱۴حوت) به صدای امریکا گفت که دو نفر دیگر تا هنوز ناپدید اند. او گفت که هنوز مشخص نیست که قربانیان کارگران معدن طلا بوده اند یا عابرانی که از این مسیر عبور می‌کردند.

آقای نظری گفت: "پس از چاشت امروز پنج شنبه در قریه زرانداز ولسوالی راغستان در نتیجه برفکوچ ۱۴ تن جان باختند و چهار تن دیگر زخم برداشتند. ساحه در حاکمیت طالبان قرار دارد و به دلیل قطع بودن شبکه های مخابراتی اطلاعات بیشتر در دست نیست."

با این حال شورای ولایتی بدخشان گفته است که هنوز هم شماری از افراد در زیر برف گیرمانده‌اند.

داکتر بشیر صمیم، رییس شورای ولایتی بدخشان کندنکاری خودسرانه را انگیزهٔ اصلی تلفات در معدن‌های طلای این ولایت می‌داند؛ معادنی که در ساحات زیر ادارۀ طالبان موقعیت دارد.

آقای صمیم به صدای امریکا گفت:"در ولسوالی‌های کوهستان و راغستان از سال‌های سال، زرشویی در معدن طلا صورت می‌گیرد و ساحه در کنترول طالبان است و امروز برفکوچ آمده و بر اساس گزارش ها ۱۴ تن جان باخته و شماری هم ناپدید استند، اما این اطلاعات ابتدایی است و ممکن در آمار تلفات تغییر بیاید."

از سال‌های دور، کارگران محلی با ابزار غیر معیاری به کندن کاری معدن طلا و زرشویی در بخش‌های از ولسوالی راغستان می‌پردازند.

XS
SM
MD
LG