لینک های دسترسی

Breaking News

آذربایجان 'عملیات ضد ترور' را در قره‌باغ راه اندازی کرد


مقام‌های حکومت آذربایجان روز سه شنبه ۱۹ سپتمبر (۲۸ سنبله) از راه اندازی "عملیات ضد ترور" در قره‌باغ خبر دادند.

این عملیات پس از چند ماه تنش و درست چند ساعت پس از کشته شدن شش آذربایجانی در اثر انفجار ماین در قره‌باغ، روی دست گرفته شده است. باکو، جدایی‌طلبان ارمنی را در این رویداد مقصر می‌داند.

وزارت دفاع آذربایجان گفت: "تدابیر ضد دهشت افگنی در منطقه روی دست گرفته شد... به عنوان بخشی از این عملیات، از تسلیحات با دقت بلند در خطوط مقدم کار گرفته می‌شود."

آذربایجان و ارمنستان از چند دهه به اینسو به خاطر مناقشه بر سر قره باغ درگیر تنش بوده و دو بار –در دهۀ ۱۹۹۰ و سال ۲۰۲۰ - وارد جنگ تمام عیار شده اند.

قره‌باغ که بیشتر جمعیت آن ارمنی‌تباران اند به گونۀ کامل در داخل قلمرو آذربایجان قرار داشته و از سوی جامعۀ بین‌المللی به عنوان قلمرو آذربایجان به رسمیت شناخته شده است.

باکو با اشاره به "راکت پراگنی پیهم" جدایی طلبان ارمنی‌تبار قره باغ بر مواضع آذربایجان و نیز "ماین‎گذاری مداوم قلمرو" آذربایجان، ایروان را به انسجام و تمویل نیروهای جدایی‌طلب ارمنی متهم می‌کند.

آذربایجان هشدار داده است که ارمنستان مکرراً آتش‌بسی را که به وساطت روسیه میان دو همسایۀ رقیب برقرار شده است، نقض کرده و آن را "مایۀ تهدید جدی علیه صلح و امنیت منطقه" خوانده است.

باکو گفته است که خواستار سرکوب گستردۀ تحرکات در قره‌باغ بوده و یکی دیگر از اهداف عملیات ضد ترور را، "خلع سلاح کردن و اخراج نیروهای مسلح ارمنی از قلمرو" آذربایجان و برگشت غیرنظامیان بی‌جا شدۀ آذری به مناطق اصلی شان در قره‌باغ، خوانده است.

ساعاتی پیش از این، چهار منسوب پولیس و دو غیرنظامی آذربایجانی در انفجارهای ماین که به گفتۀ باکو از سوی "گروه‌های جدایی طلب ارمنی" تعبیه شده بود، کشته شدند.

آذربایجان گفته است که در مورد راه اندازی عملیات ضد ترور در قره‌باغ به روسیه و ترکیه اطلاع داده است.

گروه

XS
SM
MD
LG