لینک های دسترسی

Breaking News

آذربایجان: روند خروج نیروهای حافظ صلح روسیه از قره‌باغ تکمیل شد


بر اساس توافق صلح که پس از شش هفته جنگ میان آذربایجان و ارمنستان صورت گرفت، حدود ۲۰۰۰ نیروی حافظ صلح روسیه در سال ۲۰۲۰ در قره‌باغ مستقر شدند.
بر اساس توافق صلح که پس از شش هفته جنگ میان آذربایجان و ارمنستان صورت گرفت، حدود ۲۰۰۰ نیروی حافظ صلح روسیه در سال ۲۰۲۰ در قره‌باغ مستقر شدند.

وزارت دفاع آذربایجان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که روند خروج نیروهای حافظ صلح روسیه از منطقۀ قره‌باغ روز چهارشنبه ۱۲ جون (۲۳ جوزا) تکمیل شد.

به دنبال شش هفته جنگ خونین میان نیروهای آذربایجانی و جدایی طالبان ارمنی در قره‌باغ در سال ۲۰۲۰، توافق صلح میان ارمنستان و آذربایجان با میانجی‌گری روسیه امضا شد که بر اساس آن حدود ۲۰۰۰ نظامی روس به عنوان نیروی حافظ صلح در قره‌باغ مستقر شدند.

در اعلامیۀ وزارت دفاع آذربایجان آمده است: "روند خروج کامل پرسونل، تسلیحات و تجهیزات نیروهای حافظ صلح روسیه از آذربایجان [قره‌باغ] به تاریخ ۱۲ جون تکمیل شد."

این روند در ماه اپریل پس از توافق میان ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و الهام علیوف، رییس جمهور آذربایجان آغاز شده بود.

نیروهای آذربایجانی در سپتمبر سال گذشته در یک عملیات سریع و غیرمنتظره قره‌باغ را تصرف کردند که منجر به مهاجرت گستردۀ ارمنی‌تباران از این ساحه شد و حدود ۱۰۰ هزار ارمنی‌تبار ساکن در قره‌باغ از ترس انتقامجویی و سرکوب نیروهای آذربایجانی به ارمنستان فرار کردند.

قره‌باغ از سوی جامعهٔ بین‌المللی به صفت خاک آذربایجان به رسمیت شناخته می‌شود، اما اکثر جمعیت آن ارمنی‌تبار بود و پیش از آنکه آذربایجان آن را تصرف کند، برای نزدیک به سه دهه از سوی جدایی‌طلبان طرفدار ارمنستان اداره می‌شد.

مناقشه بر سر قره‌باغ که در آن روسیه از آذربایجان حمایت کرد، موجب نارضایتی ارمنستان، متحد سنتی و دیرینهٔ مسکو، شده است. ارمنستان پس از تصرف قره‌باغ از سوی آذربایجان، در صدد ایتلاف جدید امنیتی و تعمیق روابط خود با غرب برآمده است.

وزارت‌های خارجۀ ارمنستان و ایالات متحده روز سه شنبه با نشر اعلامیۀ مشترک از توافق دو کشور برای ادامۀ گفتگوها در زمینۀ "مشارکت استراتیژیک" میان دو کشور خبر دادند.

نیکول پاشینیان، صدر اعظم ارمنستان، همواره گفته است که مسکو در برابر پرخاشگری آذربایجان، از ارمنستان حمایت نکرد. او در یک اقدام اعتراضی عضویت کشورش را در سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه، به تعلیق درآورد.

ارمنستان همچنان برخلاف میل روسیه، عضو محکمهٔ بین‌المللی جرایم شد، محکمه‌ای که به خاطر تهاجم روسیه بر اوکراین، حکم دستگیری ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، را صادر کرده است.

گروه

XS
SM
MD
LG