لینک های دسترسی

Breaking News

آذربایجان‌کارمندان سفارت خود در ایران را تخلیه می‌کند


نمای بیرونی سفارت آذربایتجان درتهران، پایتخت ایران، پس از حملهٔ روز جمعه

وزارت خارجهٔ آ‌ذربایجان روز یکشنبه ۲۹ جنوری (نهم دلو) گفت که کارمندان و اعضای خانواده‌های سفارت خود در تهران، پایتخت ایران،‌ را تخلیه می‌کند.

این تصمیم دو روز پس از آن اعلام شد که یک مرد مسلح روز جمعه به سفارت آذربایجان در تهران حمله کرد و رییس امنیت این ماموریت دپلوماتیک را کشت و دو محافظ این سفارت را زخمی کرد. مقامات باکو این حمله را عمل "تروریستی" خوانده اند.

پولیس تهران گفته است که یک مظنون در ارتباط به این حمله دستگیر شده است و مقامات ایرانی حملهٔ روز جمعه بر سفارت آذربایجان را محکوم کرده اند. اما مقامات این کشور گفته اند که چنین به نظر می‌رسد که فرد مهاجم به دلیل مسایل شخصی دست به این حمله زده و انگیزه‌ٔ سیاسی نداشته است.

روابط میان ایران و آذربایجان در این اواخر پر تنش شده است. اظهارات مقامات ایران در مورد اقلیت قومی آذری در آن کشور و تصمیم ماه جنوری ۲۰۲۳ آذربایجان مبنی بر تقرر نخستین سفیر آن کشور در اسراییل از عوامل عمدهٔ افزایش تنش میان این دو کشور همسایه می‌باشد.

پس از حملهٔ روز جمعه، وزارت خارجهٔ آذربایجان گفت که سفیر ایران در باکو را احضار کرده تا خواستار تامین عدالت شود و در عین حال از تخلیهٔ کارمندان سفارت آن کشور در تهران خبر بدهد. اما جزییاتی در مورد ارایه نکرده است که آیا فعالیت سفارت آن کشور در تهران ادامه داده خواهد شد یا خیر؟‌

پیش از این، وزارت خارجهٔ آذربایجان اعلام کرد بود که گلوله‌باری روز جمعه نتیجهٔ بی توجهی تهران به درخواست‌های تامین امنیت بهتر سفارت بوده است.

در همین حال، بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران‌، خواهان را‌ه‌ اندازی "تحقیقات همه جانبه" در مورد این رویداد شده و به آذربایجان و خانوادهٔ قربانی که در حمله بر سفارت کشته شده،‌ ابراز تسلیت کرده است.

XS
SM
MD
LG