لینک های دسترسی

Breaking News

صادرات بادام بلخ امسال تقریبا دو برابر افزایش یافت


انجمن انکشاف صنعت بادام افغانستان می‌گوید که صادرات بادام امسال از پنج‌‌هزار متریک تن به نُه‌هزار متریک تن افزایش یافته است که ارزش پولی آن از ۲۹ میلیون دالر در سال گذشته به ۳۵ میلیون دالر رسیده است.

درهمین حال جشن بادام در مزارشریف درحالی راه‌اندازی می‌گردد که دهاقین از حاصلات بادام ابراز خرسندی می‌کنند.

جشن‌ ملی بادام باغداران از زون شمال و شمالشرق در مزارشریف مرکز بلخ برگزار گردید. در جشن‌ملی بادام بیش از ده گونۀ بادام نمایش گذاشته شده است.

احمدجاوید حمیدزاده مسؤول اجرائیوی موسسه انکشاف صنعت بادام افغانستان و از برگزارکنندگان جشن ملی بادام، می‌گوید که صادارات این محصول نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است.

براساس آمار این موسسه، میزان عواید از صادارت بادام امسال شش میلیون دالر افزایش یافته است. حمید زاده گفت "ما ریکارد های داریم که از ۲۹ میلیون دالر صادارت در سال گذشته داشتیم که امسال به ۳۵ میلیون دالر تقریب یافته یک پیشرفته ویک رشد خوب بوده و توقع میرود که با افزایش تولیدات ما بتوانیم صادارت را بیشتر بسازیم و این ارقام بیشتر شود "

باغداران در جشن‌ ملی بادام گرد هم آمده‌اند تا راه‌هایی را برای افزایش بیشتر فرآورده‌های شان جستجو کنند و تاکید می‌ورزند که باید آنان با بازارهای جهانی پیوند داده شوند. شماری از باغداران نیز از افزایش محصولات بادام‌های شان خرسند استند.

احمدشاه، باغدار از ولایت سمنگان و امام‌محمد، باغدار در ولایت تخار از برگزاری این جشن استقبال می‌کنند و آنرا در شریک ساختن تجربه‌های شان اثرگذار می‌دانند.

احمد شاه گفت "باغ‌های ما امسال حاصل اش خوب بود حاصل سعی گرفتیم و بازارش هم خوب بود انقدر بد نبود خوب بود از سابق کرده خیلی خوب بود پارسال حاصل ما ۳۰سیر بود امسال حاصل ما ۶۰ سیر شد"

امام محمد گفت "ازبازار یابی اش ما راضی نیستم از حاصلات اش راضی استیم که از سابق کرده یک برچند زیاد شده و به ما چیله و دوا کمک کرده"

بر بنیاد اطلاعات وزارت زراعت سالانه به گونۀ میانگین به ارزش ۳۱ تا ۳۵ میلیون دالر بادام افغانستان به کشورهای دیگر صادر می‌شود. بیشتر این بادام‌ها نیز مربوط به باغداران حوزه شمال و شمال‌شرق این کشور استند.

ازسوی محمدغلام میا‌خل مشاور وزارت زراعت افغانستان می‌گوید که میزان حاصل‌گیری بادام و پسته نسبت به یک سال گذشته در زون شمال وشمالشرق تا مرز۲۰ درصد افزایش یافته است. اما این مقام‌ وزارت زراعت کشور ارقام دقیق ارایه نمی‌کند.

آقای میاخیل گفت "ما به تناسب سال های گذشته بیست درصد درحاصلات افزایش یافته و درسال های گذشته اقلیم مساعد نبود امسال حاصلات ما خوبتر است هم از پسته و هم از بادام و دیگر باغ های که ازطریق پروژه ملی باغداری سر حاصل امده است "

به باور کارشناسان ایجاد دهلیز‌های هوایی و افزایش تجارب دهقانان از عوامل افزایش حاصلات بادام به حساب می‌آید. درافغانستان ۹۶ نوع بادام وجود دارد که از این میان ۹ نوع آن به صورت تجارتی تولید می‌شود.

بادام افغانستان نظر به آمار سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد در جهان در جایگاه دوازدهم قرار دارد.

XS
SM
MD
LG