لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش هفتاد درصدی واردات از طریق خط آهن بلخ


مسئولان خط آهن در ولایت بلخ در زون شمال گفته اند که واردات اموال تجارتی از طریق خط آهن در این ولایت تا هفتاد درصد افزایش یافته است.

انجنیر فریدون جوانشیر، آمر خط آهن بلخ می گوید که این افزایش از دوماه به این سو بوده است.

آقای جوانشیر می گوید که در گذشته تا ۳۰۰ واگن اموال تجارتی را تخلیه می کردند هم اکنون این رقم به ۱۲۰۰ واگن رسیده است.

این درحالیست که پیشتر از این بدلیل موجودیت فساد در دیگر بنادر کشور، مسئولان بلخ از کاهش واردات از مسیر بندر حیرتان شکایت کرده بودند.

خط آهن در ولایت بلخ به امتداد ۷۵ کیلو متر در شرق شهر مزارشریف به هزینه آن ۱۷۰ میلیون دالر، امتداد یافته است که پنج میلیون دالر آن از سوی دولت افغانستان و بقیه از سوی بانک انکشاف آسیایی پرداخته شده است.

خط آهن برای انکشاف و رشد گسترده تجارت در شمال یک دستاورد بزرگ برای افغانستان شمرده می شود.

خط آهن مزارشریف، از بندر حیرتان که افغانستان را به ازبکستان وصل می کند، به میدان هوایی این شهر امتداد یافته است.

مسئولان خط آهن در بلخ گفته اند که بانک انکشاف آسیایی، برای حفظ و مراقبت این خط درشمال کشور سالانه حدود ۲۸ میلیون دالر امریکایی را به دولت جمهوری ازبکستان پرداخت می کند.

مسئول خط آهن بلخ "سالانه تقریبا درحدود بیست وهشت میلیون دالر سالانه می پردازیم. به خاطر همین حفظ و مراقبت خط آهن سیلابها تخریبات به وجود می آید و در رفت وآمد واگن ها بعضی جایها به ترمیم ضرورت می داشته باشد. به خاطر چرب کاری بعضی قیچی های خود خط آهن است، و بخاطر معاشات پرسونل ازبکستانی ما، در هر ربع برایشان هشت میلیون دالر می پردازیم (آن) هم ازطریق بانک انکشاف آسیایی است."

مسئولان خط آهن در بلخ می گویند که اداره خط آهن افغانستان که تازه فعال گردیده است تلاش دارند تا در سالهای آینده توسعه یابد و هم نیروی مسلکی کشور را در ترمیم کاری و ساخت آن بگمارند.
XS
SM
MD
LG