لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع: حمله طالبان به شهر غزنی به عقب زده شد


مقام‌های افغان می‌گویند که با رسیدن کماندوها به شهر غزنی، حملۀ تهاجمی طالبان در برخی از نقاط این شهر، عقب زده شده است.

جنرال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت که کماندوهای افغان به ساحه رسیده و برخی از نقاط شهر غزنی از سوی این نیروها تصرف شده است.

جنرال رادمنش افزود که در این درگیری میان دو طرف، ۶ سرباز افغان کشته و ۵ تن آنان مجروح شده اند.

به گفته آقای رادمنش، ۱۵۰ تن از جنگجویان طالبان نیز کشته و مجروح شده اند.

معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که در مناطق غربی شهر غزنی، منطقه "پی.آر.تی" و برخی مناطق دیگر هنوز درگیری جریان دارد؛ اما به گفته وی، تا ساعات دیگر، این مناطق نیز از وجود طالبان تصفیه خواهد شد.

بازمحمد همت، رئیس شفاخانه‌های ملکی شهر غزنی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که تا اکنون از محلات درگیری در این شهر، ۱۶ کشته شامل دو فرد ملکی و ۳۳ زخمی شامل ۸ فرد ملکی به این شفاخانه‌ها منتقل شده اند.

فرماندهی نیروهای مأموریت حمایت قاطع در افغانستان با نشر خبرنامه‌ای در صفحه توییتر خویش، گفته است که نیروهای افغان تمام تأسیسات دولتی را در شهر غزنی در تصرف خود نگهداشته اند.

قومندانی مأموریت حمایت قاطع گفته است "نیروهای افغان کنترول تمام ساختمان‌های دولتی را به دست دارند".

در این خبرنامه آمده است که یک بار دیگر، تلاش طالبان برای تصرف این منطقه، ناکام مانده است.

همچنان محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت "حملات عقب زده شده و کماندوها پیاده شده اند؛ اما درساحۀ حوزۀ دوم امنیتی شهر غزنی، هنوز درگیری پراگنده جریان دارد".

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که مخالفان مسلح در ولایت غزنی تلفات سنگین را متحمل شده اند.

آقای مرتضوی در صفحه فیسبوک‌اش نوشته است که مواضع "دشمن" هدف حملات هوایی قرار گرفته و هلیکوپترهای "بلک‌هاک هدف‌های مهم را نشانه گرفته است".

امان‌الله کامرانی، عضو شورای ولایتی غزنی نیز به رادیوآشنا - صدای امریکا گفت که با رسیدن کماندوها، حملات طالبان بر منزل مسکونی فرماندۀ امنیه غزنی، مهمانخانه والی و ریاست امنیت ملی به عقب زده شده است.

ذبیح الله مجاهدین، یکی از سخنگویان گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای ادعا کرده است که جنگجویان این گروه، قومندانی امنیه غزنی، شش حوزه امنیتی، قرارگاه "پی.آر.تی"، بالاحصار، تپه تلویزیون، مرکز توپچی و پوسته‌های امنیتی اطراف شهر غزنی را تصرف کرده اند.

آقای مجاهد ادعا کرده که جنگجویان این گروه، ۱۴۰ نیروی امنیتی افغان را کشته اند؛ اما وی در مورد تلفات جنجگویان این گروه، چیزی نگفته است.

تا اکنون حکومت طالبان در مورد تلفات ناشی از این رویداد، جزئیات نداده است.

معلومات قبلی:

طالبان نیمۀ شب پنجشنبه (۱۹ اسد)، بر شهر غزنی حملۀ گروهی را انجام داده که تاهنوز هم درگیری جریان دارد.

مقام‌های محلی غزنی با تایید این خبر می گویند که صدها جنگجوی گروه طالبان از حوالی ساعت ۲ شب گذشته تا کنون، بر برخی پوسته‌های امنیتی و نهادهای حکومتی مرکز شهر حملۀ تهاجمی کرده اند.

امان‌الله کامرانی عضو شورای ولایتی غزنی به رادیو آشنا _صدای امریکا گفت که اگر نیروهای کمکی به زودی دراین ولایت اعزام نشود شهر غزنی به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

آقای کامرانی افزود" طالبان حوزۀ اول امنیتی، بالا حصار شهر غزنی، پوستۀ ترک حضرت و پوستۀ قطعۀ ناوه را گرفته و هم اکنون جنگ شدید بر منزل قوماندان امنیۀ غزنی، حرم سرای والی و ریاست امنیت ملی جریان دارد".

خبرنگار صدای امریکا می گوید که والی ولایت غزنی فعلاً در کابل به سر می برد اما فرماندۀ امنیۀ آن ولایت رهبری جنگ را علیه گروه طالبان به عهده دارد.

این عضو شورای ولایتی غزنی این را هم می گوید که جنگجویان طالبان برخی ساحات از جمله مرکز سابق نیرو های بین المللی یا "پی آر تی" را به آتش کشیده اند.

تا اکنون از تلفات نیروهای امنیتی و افراد ملکی خبری در دست نیست.

اما محمدعارف نوری، سخنگوی والی غزنی به رادیو آشنا_صدای امریکا گفت که حملات تهاجمی طالبان در برخی از ساحات مرکز شهر این ولایت به عقب زده شده است.

آقای نوری افزود" از اثر کمین نیروهای امنیت ملی در ساحۀ قلعۀ نو و دریایی شهر غزنی و حوزۀ دوم پولیس، حملات طالبان به عقب زده شده است".

سخنگوی والی غزنی مدعی است که تا کنون ۳۰ جسد مخالفین دولت در میدان نبرد باقی مانده و همچنان ۵ سرباز پولیس با دو سرباز اردو زخم برداشته اند.

مقام‌ها می‌گویند که نیروهای کمکی از کابل فرا خوانده شده و در راه کابل - غزنی اند اما "نیرو های هوایی حمایتی در حال حاضر وارد عمل شده اند اما به دلیل این که طالبان در منازل مسکونی مردم پناه برده اند جریان عملیات هوایی را کند ساخته است".

به گفتۀ مقامات محلی ولایت غزنی، طالبان در این حملۀ گروهی از ولایات میدان وردک، زابل، کاپیسا و ولسوالی ناوۀ غزنی که از ناامن ترین ولسوالی های آن ولایت به شمار می رود، شرکت کرده اند.

این درحالیست که مقام‌های محلی سقوط برخی پوسته‌های امنیتی مرکز شهر غزنی را رد کرده می‌گویند که مرکز سابق نظامیان خارجی دراین ولایت و برخی از پوسته‌ها از اثر اصابت راکت آتش گرفته است.

گروه طالبان مسئوولیت این حمله را بر عهده گرده است. ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در صفحۀ تویتر خود ادعا کرده است که عملیات وسیع بر مرکز شهر غزنی ازسوی افراد این گروه آغاز گردیده و افراد آنان به شمول بالاحصار، پی‌آرتی، تپۀ تلویزیون غزنی، چندین پوستۀ امنیتی را به تصرف خود در آورده اند.

ازسویی هم مقام‌های محلی غزنی گفته اند که از اثر اصابت چندین هاوان مهاجمین مسلح، بر خانه‌های مسکونی بر افراد ملکی نیز تلفات وارد شده اما آمار تلفات تا هنوز روشن نیست.

مقامات صحی ولایت غزنی به خاطر درگیری که در شهر جریان دارد و همچنان آغاز درگیری در نیمۀ شب، تاهنوز از ثبت مجروحین و یا کشته شدگان چیزی نگفته اند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG