لینک های دسترسی

Breaking News

آموزگاران مکاتب خصوصی در بامیان خواهان کمک مالی شدند


ده ها تن از آموزگاران و مسوولان مکاتب خصوصی ولایت بامیان صبح روز شنبه ۱۱ جولای (۲۱سرطان) در برابر دفتر ریاست معارف این ولایت دست به اعتراض زدند.

معترضان می‌گویند از ‌زمان شیوع بیماری کووید ۱۹و تعطیلی مکاتب، هیچ‌گونه درآمدی نداشته اند و در وضعیت رقت بار به سر می‌برند.

معترضان هشدار دادند که در صورت عدم همکاری دولت، آنان جواز فعالیت مکاتب خصوصی را به آتش می‌کشند.

زهرا احمدی، یک تن از آموزگاران معترض گفت که در هفت ماه اخیر هیچ گونه درآمدی نداشته است و درصورت عدم توجه دولت به وضعیت اقتصادی آنان، اعتراضات گسترده تری انجام خواهند داد.

او افزود: "از حکومت می‌خواهیم ما را همکاری کند. چون پیش از این در طول نه ماه وقتی ما در مکاتب خصوصی تدریس می‌کردیم مخارج ما تأمین می‌شد اما، حالا هفت ماه است که در آمد نداریم."

همچنان مسوولان مکاتب خصوصی بامیان می گویند که دولت و به ویژه وزارت معارف تاکنون هیچ‌گونه برنامۀ برای حمایت از سکتور خصوصی معارف در ولایت بامیان نداشته است.

معترضان در پایان با نشر قطع‌نامه‌ی پنج مادهٔ از دولت و وزارت معارف کشور خواستار حمایت از آموزگاران مکاتب خصوصی در دوران قرنطین، عدم پرداخت مالیات از سوی این مکاتب تا پنج سال و بازگشایی مکاتب با رعایت توصیه های صحی شدند.

در ولایت بامیان ۱۵مکتب خصوصی فعالیت دارد که ده ها آموزگار در این مکاتب مشغول تدریس اند، اما شیوع کروناویروس و وضع قرنطین روزگار مکاتب خصوصی را کساد کرده اند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG