لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش بیش از سه برابر آمارخشونت علیه زنان دربامیان


آرشیف: مشکلات اقتصادی و ناآگاهی از حقوق زنان یکی از دلایل افزایش خشونت علیه زن به شمار می رود.

دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان در گزارش سال ‌جاری خورشیدی با بیان این مطلب گفته است که حدود ۳۰۶ مورد خشونت های مختلف علیه زنان در ساحات تحت پوشش آن کمیسیون به ثبت رسیده است که در سال گذشته این رقم به بیش از ۱۰۰ مورد می رسید.

زهرا معتمدی، رئیس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان، به صدای امریکا گفت که این آمار شامل چندین مورد قتل، خشونت‌های فزیکی، روانی، لفظی، خشونت اقتصادی، بد دادن و یک مورد ازدواج زیر سن دختران را شامل می‌شود.

خانم معتمدی می‌افزاید"ما تمام مواردی را که در کمیسیون ثبت شده بلافاصله بررسی کرده و در نهادهای عدلی وقضایی ثبت کرده ایم".

خانم معتمدی، یکی از دلایل عمدۀ افزایش آمار خشونت علیه زنان را در بامیان، بالا رفتن سطح آگاهی بانوان عنوان می‌کند.

مقامات می‌گویند که به دلیل افزایش قابل ملاحظۀ آمار خشونت‌ها علیه زنان ، امسال به مناسبت هشت مارچ برنامه‌های متنوع آگاهی‌دهی را در آن ولایت راه‌اندازی کرده اند.

کریمه سالک، رئیس امور زنان بامیان یکی از دلایل عمدۀ افزایش آمار خشونت علیه زنان را وضعیت اقتصادی عنوان کرده می گوید که این وضعیت در چندین قضیه سبب بروز خشونت و اقدام به خودکشی زنان شده است.

پارچۀ تمثیلی در برنامه یی به بزرگداشت از روز جهانی زن در ولایت بامیان
پارچۀ تمثیلی در برنامه یی به بزرگداشت از روز جهانی زن در ولایت بامیان

خانم سالک، می‌افزاید"به دلیل اینکه وضع اقتصاد خانواده‌ها در بامیان خراب است، طویانه بلند و یا ولور می‌گیرند که این امر پس از ازدواج دو جوان سبب بروز خشونت‌های خانوادگی شده است".

رئیس امور زنان بامیان می‌گوید، سال گذشته ۱۱۱ قضیه خشونت علیه زنان در این اداره ثبت شده بود؛ اما امسال این رقم به ۱۴۰ قضیه رسیده است.

مقامات این ریاست می‌گویند که در سال‌جاری ۲۹ قضیه فرار از منزل را در این ولایت حل کرده و زمینه ازدواج این تعداد از جوانان را بدون مصرف فراهم ساخته اند.

آمنه حسن‌پور، یکی از فعالان حقوق زنان در بامیان، در مورد علت بلندرفتن آمار خشونت در برابر زنان می‌گوید"زنان مراجع و نهادهایی را یافته اند که صدای شان شنیده می‌شود که این امر سبب افزایش ثبت آمارها شده و همچنان افزایش ناامنی‌ها نیز مشکلات اجتماعی را افزایش داده و سبب افزایش خشونت علیه زنان شده است".

مقامات محلی بامیان می‌گویند مبارزه با پدیدۀ خشونت علیه زنان و شناسایی عاملان این رویداد‌ها در صدر برنامه‌های کاری آنان قرار دارد و با عاملان این پدیده برخورد قانونی صورت گرفته است.

عبدالرحمن احمدی، سخنگوی والی بامیان از رسیدگی به تمام قضایا خبر داده می گوید"هیچ دوسیه یی نیست که بدون رسیدگی باقی مانده باشد".

هرچند بامیان از ولایات امن افغانستان است و در جریان سال‌های اخیر حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بیشتر شده است؛ اما هنوز هم بانوان قربانی انواع خشونت‌های خانوادگی و اجتماعی می‌شوند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG