لینک های دسترسی

بامیان نخستین معرف فرهنگ کشورهای سارک


بامیان تا ده روز دیگر پایتخت فرهنگی کشور های سارک می شود

بامیان باستان تا ده روز دیگر لقب نخستین پایتخت فرهنگی سازمان سارک را به خود اختصاص می دهد. ولایتی که هشت اثرتاریخی آن به شمول دو تندیس ویران شدۀ بودا ثبت میراث های جهانی سازمان فرهنگی یونسکو است.

اتحادیه همکاریهای کشورهای جنوب آسیا یا سارک، بامیان را درسال ۲۰۱۵ میلادی، به دلیل داشتن صدها آبدۀ تاریخی ادوار مختلف و مناظر طبیعی منحصر به فرد، به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی سارک برگزید.

مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گویند که جشنواره افتتاحیه سارک از ۱۵ جوزا آغاز شده و در با برنامه های مختلف فرهنگی و هنری برای دو روز ادامه خواهد یافت.

سید مصدق خلیلی معین فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان که با هیأتی از وزارت خارجه و نهاد های امنیتی برای بررسی آمادگی های لازم برای این جشن به بامیان سفر کرده است، لقب مرکز فرهنگی کشورهای سارک را افتخار بزرگ برای افغانستان می خواند.

در همین حال جنرال ایوب سالنگی معیین ارشد امنیتی وزارت امور داخلۀ افغانستان از اتخاذ تدابیر ویژۀ امنیتی در شاهراه های کابل – بامیان و مرکز آن ولایت برای برگزاری این جشن خبر داد.

قرار است وزیران فرهنگ سایر کشورهای عضو سارک – بنگله دیش، بوتان، هند، مالدیف، نیپال، سریلانکا و پاکستان – نیز در جشنوارۀ معرفی بامیان به عنوان پایتخت فرهنگی سارک حضور یابند.

این رویداد بزرگ فرهنگی، امیدواری ها برای رشد صنعت سیاحت و بازسازی آبده های تاریخی بامیان و آغاز پروژه های بیشتر انکشافی را در آن ولایت قوت بخشیده است.

قرار بود نخستین جشنوارۀ سارک در آغاز سال روان میلادی در بامیان برگزار شود، اما به دلیل نبود آمادگی های لازم این جشنواره شش مه به تاخیر افتاد.

همکاری های مشترک فرهنگی و فقر زدایی ازجمله اهداف مهم این سازمان است که درسطح کشور های عضو آن در آسیای جنوبی عملی خواهد شد.

مسوولان محلی بامیان از اعضای این سازمان خواسته اند تا لقب مرکز فرهنگی سارک تا آخرسال ۲۰۱۶برای این ولایت اختصاص یابد ویک مرکز این سازمان نیز جهت پیشبرد برنامه های فرهنگی هنری آن دربامیان ایجاد گردد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG