لینک های دسترسی

Breaking News

برگزاری چهارمین دور مسابقات دوش ماراتُن دربامیان


چهارمین دور مسابقات دوش ماراتُن، روز جمعه (۲۰ میزان) با حضور بیش از ۲۰ ورزشکار خارجی و ۴۰۰ ورزشکار افغان از ولایات مختلف کشور در پارک ملی بند امیر ولایت بامیان، برگزار شد.

در این مسابقه، صدها تن از دختران و پسران ورزشکار از ۱۰ کشور به شمول افغانستان با هم رقابت کردند که با طی کردن فاصلۀ ۴۲ کیلومتر ناوقت روز گذشته این مسابقه را به پایان رساندند.

مقام‌ نخست وسوم مسابقۀ ماراتن امسال را ورزشکاران افغان از آن خود کردند و مقام دوم را یک ورزشکار از ایالات متحده امریکا کسب کرد.

محمدکریم یاقوت، از ولایت پکتیا، برندۀ مقام نخست این رقابت ورزشی گفت :" در مدت ۳ساعت و۳۷ دقیقه، ۴۲ کیلومتر را طی کردم وپیامم این است که جوانان در مسابقات اشتراک کنند و از والی‌ها، شاروالان وسرمایه‌داران خواهش می‌کنم تا این نوع برنامه‌ها را برگزار کنند".

برگزار کنندگان این برنامه، هدف از راه اندازی این مسابقۀ ماراتُن را رشد ورزش در افغانستان، ایجاد همدلی بین شهروندان کشور و تبادل فرهنگی بین کشورهای مختلف دنیا یاد می‌کنند.

گل‌حسین بای‌زاده، برگزار کننده این مسابقه به رادیوآشنا - صدای امریکا گفت:" هدف از برگزاری این مسابقه، رشد ورزش و همچنان ایجاد همدلی بین جوانان افغان و ایجاد روابط فرهنگی بین مذاهب مختلف دنیا است".

در این مسابقه، ورزشکار از ولایات کابل، هرات، بلخ، جلال‌آباد، پکتیا، بامیان و بیش از ۲۰ ورزشکار از کشورهای امریکا، انگلستان، آلمان، چین، فرانسه، ناروی، هانکانگ، آرجانتین و چندین کشور دیگر اروپایی، اشتراک داشتند.

در رقابت دوش ماراتن امسال، بیش از یک‌صد بانوی ورزشکار از ولایات مختلف کشور نیز اشتراک داشتند.

مسابقات دوش ماراتن در چهار سال اخیر به همکاری دفتر ماراتن افغانستان، ادارۀ محلی بامیان و همکاری مالی شرکت مخابراتی اتصالات در بامیان برگزار می‌شود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG