لینک های دسترسی

Breaking News

مسؤولیت های امنیتی در اولین منطقه افغانستان به افغان ها سپرده شد


جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان حین تحویلگیری مسئولیت امنیتی در ولایت بامیان

مسؤولیت های امنیتی درولایت بامیان از قوای ناتو به قوای امنیتی افغان سپرده شد.

بامیان اولین منطقه از هفت منطقه یی است که مسؤولیت امور امنیتی را در پروسه مسؤولیت های انتقالی به دست می گیرد.

به همین مناسبت مراسمی نیز روز یکشنبه در بامیان برگزار گردید.

یک عده از وزرأ به روز یکشنبه جهت اشتراک در یک مراسم که قبلاً اعلام نشده بود، وارد ولایت بامیان، یکی از آرامترین ولایات افغانستان شدند.

مسؤولیت های امنیتی در اولین منطقه افغانستان به افغان ها سپرده شد
مسؤولیت های امنیتی در اولین منطقه افغانستان به افغان ها سپرده شد

در این مراسم فقط از یک عده یی محدودی خبرنگاران دعوت بعمل آمده بود.

تسلیم دهی مسؤلیت امنیتی از نیرو های زیلاند جدید به نیرو های افغان، اولین قدم در یک عملیۀ بطی به منظور واگزاری اداره امنیتی سراسر افغانستان به نیرو های نظامی و پولیس افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ می باشد.

جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان که در این مراسم اشتراک نموده بود، طی بیانیه چنین گفت:

"مسرت است که امروز ما در آستانۀ آغاز یک تحول بنیادی و یک تغییر بزرگ در تمامی ساحه های حیات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی خویش قرار داریم."

در عین زمان محمد آصف مبلغ معاون ولایت بامیان در مورد اخراج نیرو های خارجی از آن ولایت گفت:

"ولایت بامیان یکی از امن ترین ولایات در افغانستان طی ده سال گذشته بوده و اینکه امروز عملاً آغاز انتقال مسئولیت های امنیتی صورت گرفت فعلاً وضیعت امنیتی در ولایت بامیان چنانیکه در گذشته بسیار خوب و رضایت بخش بوده فعلاً هم اوضاع به کلی آرام و مطمئن بوده و یقیناً ما مشکلی را در این ناحیه احساس نمیکنیم."

اما جنرال نور الحق علومی نماینده سابق مردم در ولسی جرگه و کارشناس امور نظامی در مورد اخراج نیرو های خارجی از افغانستان نظر دیگر دارد.

"انتقال مسئولیت به نیرو های افغانی یک امری است که اکثراً مردم افغانستان انتظار انتقال مسئولیت امنیتی را به جانب افغانی دارند تا از یک دست شده بتواند مسایل اداره در داخل کشور ما انجام بیابد. اما آنچه عمده است این است که در مدت ده سال درست است که نیرو های افغانی از نقطۀ نظر کیفیت و کمیت رشد نموده است، اما از نقطۀ نظر کیفیت آنچنانیکه لازم است تا بتواند در دراز مدت ادارۀ مستقلانه را داشته و امنیت را به وجود آورد همیشه چالش های را در روبرو دارد."

مسؤولیت های امنیتی در اولین منطقه افغانستان به افغان ها سپرده شد
مسؤولیت های امنیتی در اولین منطقه افغانستان به افغان ها سپرده شد

قرار است ۲۹۰۰ عسکر جنگی کانادایی تا آخر ماه جولای افغانستان را ترک گویند. به همین ترتیب به اساس تعهد رئیس جمهور اوباما اولین دسته عساکر امریکا نیز افغانستان را ترک گفت.

بامیان از زمان سقوط رژیم طالبان در سال ٢۰١١ با خشونت اندک مواجه بوده است.

ناتو امور امنیتی را به اردو و پولیس افغان طی یک پروسه تدریجی تحویل خواهد داد تا این پروسه در سرتاسر افغانستان تا ختم سال ٢۰١٤ کامل خواهد گردید.

XS
SM
MD
LG