لینک های دسترسی

Breaking News

محصلین بامیان از کیفیت تدریس و نبود لیلیه شکایت دارند


محصلین پوهنتون بامیان از نبود امکانات درسی، کیفیت پایین تدریس و نبود لیلیه شکایت دارند.

آنان می‌گویند که وزارت تحصیلات عالی در زمینه ای بهبود وضعیت درسی وفراهم آوری امکانات تحصیلی دراین ولایت کار موثری انجام نداده است.

اما مقامات وزارت تحصیلات عالی افغانستان دراین مورد به رادیو آشنا صدای امریکا گفتند که کارهای بنیادی درپوهنتون بامیان صورت گرفته یکی ازبهترین پوهنتون های افغانستان است.

حدود یک ماه می‌شود که سال جدید تحصیلی در پوهنتون‌های افغانستان آغاز شده و محصلین پوهنتون بامیان از ولایات مختلف برای ادامه تحصیل برگشته اند.

در پوهنتون بامیان بیش از شش هزار محصل از سراسر افغانستان، مصروف فراگیری تحصیلات عالی اند اما این محصلین میگویند که با مشکلات متعددی روبه‌رو اند.

غیرحاضری استادان، کیفیت پایین درسی، نبود امکانات، نبود لیلیه و عدم توجه مسوولین به مشکلات، ازعمده ترین آزمون های نان محسوب می‌شود.

شکایات محصلین

مهدی و محمدحسین از محصلین پوهنتون بامیان می‌گویند"موجودیت یک لیلیه نسبت به هرچیز دیگری برای محصلین ضروری است. کرایه یک اتاق با کمترین امکانات در بامیان پنج تا شش هزار افغانی است. به همین دلیل درحال حاضر اکثر دانشجویان اتاقی برای درس خواندن واقامت ندارند."

غلام‌حسین یکی دیگر از محصلین می‌گوید"به دلیل بالابودن قیمت برق، اتاق کمتر محصلین از نور برق روشن است. اکثر محصلین از اریکین استفاده می‌کنند و درس خواندن در پیش اریکین در کنار آن که مشکلات صحی به بار می‌آورد، (عدم موجودیت برق) سبب عدم دسترسی محصلین به تکنولوژی شده است."

در حال حاضر، یک کیلو وات برق در ساحات تجارتی که محصلین نیز در آن ساحات ساکن اند، به ۴۶ افغانی می‌رسد.

ازسویی هم، نبود استادان متخصص در بسیاری از رشته‌های تحصیلی، کمبود صنوف و مواد درسی مورد نیاز، قیمت بالای انترنت و عدم دسترسی به منابع اطلاعاتی، از مسائل دیگری اند که بر مشکلات محصلین پوهنتون بامیان افزوده اند.

ریاست پوهنتون بامیان نیز برخی از این مشکلات را می‌پذیرد و تأکید می‌کند که مقام‌های این اداره تلاش دارند این مشکلات را حل کنند.

معصومه خاوری، رئیس پوهنتون بامیان می‌گوید که کار ساخت خوابگاه دخترانه و ساختمان چند فاکولته، سال گذشته آغاز شده است.

خانم خاوری می‌افزاید نیمی از مشکلات سال‌های گذشته محصلین را ما حل کردیم، لابراتوار نداشتیم ما آن را تجهیز کردیم، بودجه کافی نداشتیم بودجه را از طریق وزارت افزایش دادیم و ما با هشت سفارت خارجی که با وزارت تحصیلات عالی همکاری دارند، کار می‌کنیم و در یک مدت خیلی کوتاه ما خیلی کار کردیم و کارهم می‌کنیم اما این فعالیت زمان‌گیر است."

انتقاد بر وزارت تحصیلات عالی

با این حال محصلین پوهنتون بامیان می‌گویند که وزارت تحصیلات عالی افغانستان نسبت به این پوهنتون بی تفاوت است و هیچ تلاشی درجهت حل مشکلات این پوهنتون ندارد.

فیصل امین سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان دراین باره به رادیو آشنا صدای امریکا گفت:" درسطح افغانستان درتمام پوهنتون‌های خصوصی ودولتی ۳۳۰ تا ۳۴۰ هزار محصل داریم وپوهنتون بامیان یکی از بهترین پوهنتون های این کشور است که کارهای بنیادی درقسمت حل مشکلات بوجود آمده و بیشترین کادرهای تحصیلی نیز که درخارج درس خوانده اند شامل پوهنتون بامیان می‌شود."

درحال حاضر بیش از شش هزار محصل دختر و پسر در رشته‌های زراعت، تعلیم وتربیه، اقتصاد، باستان‌شناسی و توریزم دراین پوهنتون درس می‌خوانند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG