لینک های دسترسی

Breaking News

دختر ۱۲ ساله در بامیان توسط پدر و مادر معتادش فروخته شد


دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان می‌گوید که یک دختر حدود ۱۲ ساله در ولسوالی ورس بامیان در بدل ۵۰ هزار افغانی ازسویی پدر ومادر معتادش در بدل پول مواد مخدر به فروش رسیده است.

بخش اطفال این کمیسیون با اظهار نگرانی می‌افزاید که پدر و مادر این دختر ۱۲ ساله معتاد به مواد مخدر بوده و بر اساس گزارش‌های آنان؛ این دختر خانم به یک قاچاقبر مواد مخدر در بدل یک گاو و ۵۰ هزار افغانی به فروش رسیده است.

عزیزالله رحمانی، مسئوول بخش اطفال دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان دراین باره به رادیوآشنا_صدای امریکا گفت:" این دخترخانم از قریۀ سوموچک است که پدر ومادرش شدید معتاد است و در بدل ۵۰ هزار افغانی و یک گاو فروخته و به ازدواج داده است".

مقام‌ها می‌گویند که در ساحات پژندور، لیگان و زیر کوه لیگان ولسوالی ورس شماری زیادی از خانواده‌ها معتاد به مواد مخدر اند.

پیش از این نیز گزارش‌های مبنی بر خرید و فروش کودکان برای تأمین پول مواد مخدر ازسویی برخی از خانواده‌ها دراین ولسوالی گزارش شده بود اما مقام‌های محلی آن را تأیید نکرده بودند.

شبکۀ عملکرد محافظت از اطفال در ولایت بامیان خرید وفروش اطفال و معتاد بودن برخی از خانواده‌ها را در ولسوالی ورس به شدت نگران کننده یاد کرده می‌گوید که اطفال بسیاری از این خانواده‌ها قربانی اعتیاد شده اند.

عارف محبی، رئیس شبکۀ عملکرد محافظت از اطفال در بامیان می‌گوید "این موضوع به شدت نگران کننده است؛ وقتی والدین معتاد به مواد مخدر باشند قربانی این والدین اطفال اند".

فعالان و نهادهای مدافع از حقوق اطفال در بامیان با اظهار نگرانی از حکومت و بخش‌های عدلی و قضایی می‌خواهند تا جلو خرید وفروش وازدواج اطفالی که والدین شان معتاد به مواد مخدر اند را بگیرند.

مقام‌های محلی در ولسوالی ورس می‌گویند که گزارش‌های غیر رسمی مبنی بر فروش این دختر ۱۲ ساله را در یافت کرده اند و بخش‌های امنیتی به دنبال جلوگیری آن اند.

رستم علی پناهی، ولسوال ولسوالی ورس بامیان دراین باره به رادیو آشنا صدای امریکا گفت "موضوع را غیر رسمی برای من اطلاع دادند و ما فوری به قوماندانی امنیه، سارنوالی و امنیت ملی دستور دادیم که اقدام بکنند اما تا قسمتی از راه را این‌ها رفتند اما راه بند بود تا هنوز اقدام عملی صورت نگرفته و هنوز راه ها بند است ببینیم که اینها چه وقت به ساحه رفته می‌توانند تا حقیقت موضوع را پیدا کرده بر اساس قانون اقدام نمایند".

اعتیاد به مواد مخدر برخی از والدین در بامیان از مشکلات عمدۀ اطفال در این ولایت محسوب می‌شود که به گفتۀ شماری از فعالان و نهادهای مدافع حقوق طفل دراین ولایت، این امر سبب قربانی شدن بسیاری از اطفال می‌شود.

فقر اقتصادی، استفاده دوامدار از تریاک برای تسکین درد، عدم آگاهی خانواده‌ها از اضرار مواد مخدر و بی‌سوادی از دلایل عمدۀ رو آوردن والدین دربامیان به مواد مخدر یاد شده است.

گرچند آمار دقیقی از والدین معتاد در بامیان موجود نیست اما مقام‌ها می‌گویند که در ساحات مختلف ولسوالی ورس بامیان ده‌ها تن از والدین معتاد به مواد مخدر اند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG