لینک های دسترسی

Breaking News

کوهنوردان آماتور دربامیان، درتلاش فتح قله‌های کوه بابا


برای نخستین بار گروهی از دختران وپسران کوهنورد آماتور درولایت بامیان، درتلاش اند تا قله‌های بلند کوه بابا را فتح کنند.

هرچند بامیان از ولایات کوهستانی کشور است و باشندگان اکثریت روستاهای این ولایت، در دامنه کوه ها زیست دارند اما کوهنوردی هنوز به عنوان یک ورزش، دربین مردم جا باز نکرده وبرای دختران ورزشکار، این رشته ورزشی کار دشوار پنداشته می‌شود.

اخیرأ کلب ورزشی عقاب درولایت بامیان با راه اندازی تور کوهنوردی که درآن ۸ دختر و۲۲ پسر ورزشکار اشتراک دارند درتلاش ترویج فرهنگ ورزش کوهنوردی وجلب توجه سیاحان خارجی به داشته های طبیعی این ولایت است.

نصرالله عادلی مسئوول کلب ورزشی عقاب دراین باره به صدای امریکا گفت که اولین باراست که تور کوهنوردی را برگزار کرده اند وامید وار اند که درآینده به شکل مسلکی این رشته ورزشی را دربامیان رواج دهند.

بانوان کوهنورد دربامیان می‌گویند که آنان به هدف تشویق دختران افغان به رشته های ورزشی، اشتراک درمسابقات جهانی وفتح قله های کوه بابا دراین ولایت کوهنوردی می کنند.

این گروه از دختران و پسران ورزشکار، در نخستین تجربه تورکوهنوردی‌شان، حدود ۱۶کیلومتر فاصله را در ارتفاع ۴۴۴۰ متراز سطح بحر صعود کردند.

افضل نوری یکی از ورزشکاران گفت که بامیان با داشتن جاذبه های گردشگری یکی از بهترین مکان ها برای کوهنوردی است.

ورزشکاران می‌گویند که از اولین تجربه کوهنوردی شان دردامنه سلسله کوه های بابا، لذت بردند و درتلاش اند تا با ترویج این رشته ورزشی دربین ورزشکاران، بلند ترین قله شاه فولادی را که ۵۱۴۰ مترازسطح بحر ارتفاع دارد فتح نمایند.

هرچند کوهنوردی درافغانستان تاریخ پنج هزار ساله دارد اما، این رشته ورزشی هنوز به صورت خوب دربین جوانان ورزشکار به خصوص بانوان، رشد چندانی نکرده است.

درحالی که این ورزشکاران، لباس ولوازم مناسب کوهنوردی ندارند اما می‌گویند از اینکه دختران آزادانه همراه پسران ورزشکار به کوهنوردی می‌پردازند خوشحالند وبه آینده شان امید وار می شوند.

صدیقه یکی از کوهنوردان آماتورمی‌گوید بسیار خوشحال است که دربامیان محدودیت برای زنان ودختران وجود ندارد و آن ها آزادانه می توانند در رشته های مختلف ورزشی رو آورند.

ورزش های فصلی دربامیان در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. اکنون درسطح ولایت بامیان بیش از یک صد بانو عضویت تیم های بایسکل رانی، بدمینتون، اسکی، فوتبال و والیبال را دارند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG