لینک های دسترسی

Breaking News

شماری از کشورهای اروپایی حریم هوایی شان را به روی پروازهای روسیه بستند 


شماری از کشورهای اروپایی در اعتراض به تهاجم روسیه بر اوکراین، حریم هوایی شان را به روی پرواز‌های روسیه بستند.

در تازه ترین مورد، الکساندر دی کرو، صدر اعظم بلجیم گفت که این کشور تصمیم گرفته است تا حریم هوایی خود را به گونۀ کامل به روی پرواز‌های روسی ببندد. او گفته است که آسمان اروپا به روی آنانی باز نیست که در پی مظالم و پرخاشگری اند.

پیش از این، بلغاریا، آیسلند، پولند، جمهوری چک، استونیا، لتویا، لتوانیا، آلمان، سلوانیا و فنلند نیز اقدامات مشابه را اعلام کرده بودند. دنمارک و سویدن نیز گفته اند که برای بستن حریم هوایی خویش به روی پروازهای روسی آمادگی می‌گیرند.

در پاسخ به این اقدامات، روسیه نیز حریم‌هوایی خود را به روی پرواز‌ها از کشور‌های بالتیک مسدود کرده است.

با آنهم، تا اکنون اتحادیهٔ اروپا به گونهٔ کلی منع پروازهای روسی را اعلام نکرده است و کشورهای عضو این اتحادیه به گونهٔ انفرادی اقدام کرده اند.

یک مقام اتحادیهٔ‌ اروپایی گفته است که تصمیم جمعی برای مسدود کردن حریم هوایی این اتحادیه به روی پروازهای روسی و انتقامجویی مسکو در این خصوص، برای مسافرت‌های هوایی عواقب جدی را در قبال خواهد داشت.

پیش از این، شماری از کشورهای اروپایی، به شمول آلمان، بلجیم، یونان و هالند اعلام کرده بودند که برای تقویت قابلیت‌های دفاعی اوکراین در مقابل نیروهای روسی، به این کشور راکت‌های ضد تانک نوع آرپی‌جی، راکت‌های ضد طیاره نوع ستینگر، مواد سوخت و تجهیزات جنگی را فراهم خواهند کرد.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه پس از آغاز تهاجم نظامی علیه اوکراین به سایر کشور‌ها هشدار داده بود که هرگونه مداخله با عملکرد روسیه موجب "پیامد‌هایی خواهد شد که آن‌ها هرگز ندیده اند".

XS
SM
MD
LG