لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: کثرت‌گرایی دینی 'اصل اساسی' برای هند و ایالات متحده است


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده،‌ روز پنجشنبه ۲۲ جون (اول سرطان) هنگام پذیرایی از نرندرا مودی، صدر اعظم هند، در قصر سفید گفت که آزادی و کثرت‌گرایی دینی "اصل اساسی" برای هند و ایالات متحده است.

حکومت ملی‌گرای هندوی نرندرا مودی به خاطر حقوق اقلیت‌های هند زیر انتقاد قرار داشته و گروه‌های مدافع حقوق بشر حکومت مودی را به چشم پوشی از خشونت آگاهانه علیه اقلیت‌های مسلمان و مسیحی هند متهم می‌کنند.

بایدن گفت: "برابری مبتنی بر قانون، آزادی بیان، کثرت‌گرایی دینی و تنوع مردمان ما، اصول اساسی پایدار و رو به رشد مان اند. با آنکه این اصول در طول تاریخ هر یک از ملت‌های ما با چالش هایی روبرو بوده است، قدرت، عمق و آینده ما را تقویت خواهند کرد."

مقام‌های دو کشور گفته اند که هدف سفر مودی به ایالات متحده امریکا، تعمیق روابط دو کشور است که در جریان این سفر توافقنامه‌هایی در بخش تجارت، صنعت،‌ تکنالوژی و دفاعی میان دو کشور امضا خواهد شد.

بایدن گفت: "از دیر زمان باور داشته ام که روابط میان ایالات متحده و هند یکی از تعریف شده ترین روابط در قرن ۲۱ خواهد بود."

مودی در سخنرانی در قصر سفید گفت که هند و ایالات متحده جوامع "مبتنی بر ارزش‌های دموکراتیک" دارند. او گفت: "هر دو کشور بر تنوع خود افتخار می‌کند. هر دو کشور به اصول بنیادی که به سود همه‌گان باشد، باورمند است."

صدر اعظم هند افزود که هند و ایالات متحده به کار مشترک در راستای بهبود، صلح، ثبات و رفاه جهانی متعد اند. او گفت: "مشارکت قوی استراتیژیک مان ثبوت روشن قدرت دموکراسی است."

واشنگتن می‌خواهد هند وزنهٔ تعادل استراتیژیک برای چین باشد و از همین خاطر ایالات متحده هند را به عنوان یک شریک حیاتی می‌بیند. از طرف دیگر مودی نیز پس از تیرگی روابط با چین به دنبال افزایش نفوذ کشورش در صحنهٔ جهانی است.

بایدن از مودی با مراسم ویژه و با فرش قرمز پذیرایی کرده و مودی در یک اقدام نادر موافقت کرده است که روز پنجشنبه در کنفرانس خبری در قصر سفید اشتراک کند. مودی از زمان تصدی پست صدارت در نه سال پیش تاکنون کنفرانس خبری برگزار نکرده است.

در همین حال آقای بایدن از سوی دموکرات‌ها تحت فشار است تا با مودی در بارهٔ مسایل حقوق بشری در هند صحبت کند. سه قانونگذار دموکرات – الکساندریا اوکاسیو کورتز، الهان عمر و رشیده طلیب گفته اند که سخنرانی مودی را در کانگرس ایالات متحده تحریم می‌کنند.

اوکاسیو کورتز روز چهارشنبه در تویتی گفت: "من همکارانم را که طرفدار کثرت گرایی، مدارا و آزادی مطبوعات هستند تشویق می‌کنم تا در انجام همین کار به من بپیوندند."

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس نیز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG