لینک های دسترسی

Breaking News

جو بایدن ۸۱ سالگی خود را جشن گرفت


جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده
جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده

جو بایدن روز دوشنبه ۲۰ نومبر (۲۹ عقرب) ۸۱ سالگی خود را در حالی جشن گرفت که برای بسیاری از رای‌دهندگان امریکایی، سن بایدن به یک نگرانی جدی مبدل شده است، زیرا بایدن قصد دارد بار دیگر در انتخابات ریاست جهوری سال ۲۰۲۴ امریکا رقابت کند.

بایدن در مراسم جشن ۸۱ سالگی خود به شوخی گفت که رسیدن ''به سن ۶۰ سالگی دشوار است.''

جشن تولد ۸۱ سالگی بایدن بازتاب دهندهٔ این واقعیت است که دموکرات‌ها مسن‌ترین رییس جمهور را در تاریخ امریکا دارند. اگر بایدن برندهٔ انتخابات سال آینده شود، تا پایان دورهٔ دوم ریاست جمهوری‌اش ۸۶ ساله خواهد شد.

برخی منتقدان، سن رییس جمهور بایدن را منحیث سرقوماندان اعلای قوای مسلح ایالات متحده زیر سوال می‌برند. اما بایدن در اغلب حالات می‌گوید که پختگی سن عقل و هوش را به ارمغان می‌آورد و یا هم سن و سال را جدی نمی‌گیرد.

نگرانی رای دهندگان در مورد سن بایدن در حالی افزایش یافته است که رییس جمهور کنونی ایالات متحده در جریان سفر‌هایش مرتکب اشتباهات شده، لغزیده و به زمین افتاده است.

در یکی از موارد اخیر، بایدن تیلر سویفت، آواز خوان معروف امریکایی، را با بریتنی اسپیرز، خواننده سرشناس امریکایی، به اشتباه گرفت.

تصاویر ویدیویی که بایدن هنگام پایین شدن از زینهٔ طیارۀ مخصوص رییس جمهور ایالات متحده توازن خود را از دست می‌دهد، به طور گسترده در رسانه‌ها منتشر شد. بایدن در برخی اوقات در جریان کنفرانس‌های خبری، پاسخ‌های ''طولانی و گیج کننده'' می‌دهد.

با اینحال، رای دهندگان امریکایی، تا اکنون نگرانی‌های مشابهی در مورد دونالد ترمپ ۷۷ ساله، رقیب انتخاباتی بالقوهٔ بایدن، نشان نداده اند، هرچند ترمپ نیز دچار برخی اشتباهات گفتاری شده است.

ترمپ در جریان سخنرانی ماه سپتمبر گفت که ایالات متحده در آستانهٔ ''جنگ جهانی دوم'' قرار دارد، جنگی که در سال ۱۹۴۵ پایان یافت. علاوه بر آن، ترمپ اخیراََ گفت که ویکتور اوربان، صدراعظم هنگری، رییس جمهور ترکیه است.

نظرسنجی‌های مختلف در ایالات متحده امریکا نشان می‌دهد که رای‌دهندگان امریکایی در انتخابات رياست جمهورى پیش رو به شمول بخشی عمدهٔ از دموکرات‌ها نمی‌خواهند که جو بایدن، رییس جمهور برحال امریکا، دوباره در سال ۲۰۲۴ نامزد ریاست جمهوری شود. آنها سن او را یکی از دلایل اصلی عدم حمايت شان از جو بایدن عنوان می كنند.

با این حال ریيس جمهور بايدن تقریباً مطمین است که او نامزد مورد حمایت دموکرات‌ها خواهد بود و به نظر می‌رسد که حزب‌اش شک چندانی در پیروز شدن مجدد او ندارد.

اما قصر سفید این نظرسنجی‌ها را کم اهمیت جلوه داده اند و پیروزی‌های انتخاباتی اخیر دموکرات ها را برجسته کرده است. دموکرات‌ها همچنین تاکید می‌کنند که در سال ۲۰۲۰، زمانیکه بایدن ۷۷ ساله بود،‌ در برابر ترمپ پیروز شد.

اما در یک نظر سنجی اخیر که به صورت مشترک توسط تلویزیون ای‌بی‌سی و روزنامهٔ واشنگتن پست انجام شد،‌۷۴ درصد شرکت کنندگان گفته اند که بایدن برای دور دوم ریاست جمهوری ''بسیار پیر'' خواهد بود. اما ۵۰ درصد این رای دهندگان گفته اند ترمپ برای رسیدن بار دوم به کرسی قصر سفید بسیار پیر خواهد بود.

بر اساس یک نظر سنجی دیگر که توسط یاهو/یوگف (Yahoo/YouGov ) انجام شده،‌ ۵۴ درصد افرادی که در این نظر سنجی اشتراک کردند، گفته اند که بایدن بیش از این ''شایستگی انجام کار یک رییس جمهور را ندارد.'' قبل از انتخابات ۲۰۲۰ میلادی، ۴۱ درصد امریکایی‌ها به چنین باور بودند.

گروه

XS
SM
MD
LG