لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: به خاطر قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه عمیقاً ناراحتم و آمادهٔ همکاری استیم


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، در پیامی با ابراز " ناراحتی عمیق" با قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه که موجب کشته شدن بیش از پنج هزار نفر شد، ابراز همدردی کرده و وعدهٔ همکاری داد.

بایدن امروز دوشنبه ششم فبروری (۱۷ دلو) با نشر پیامی در تویتر با ابراز همدردی خود نوشته است: " از تلفات جانی و ویرانه‌های ناشی از زلزله در ترکیه و سوریه عمیقاً متاسفم و به تیم خود دستور داده‌ام تا با دقت و با هماهنگی ترکیه از نزدیک وضعیت را بررسی کرده و هرگونه کمک مورد نیاز را ارایه کنند."

قصر سفید نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که رییس جمهور بایدن روز دوشنبه با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، صحبت کرده و و ضمن ابراز تسلیت، گفته است که ایالات متحده ''هر و همه'' کمک‌های که نیاز باشد،‌ برای ترکیه فراهم خواهد کرد.

قصر سفید در اعلامیه‌ای که نشر کرده است به اعزام تیمی برای حمایت و جستجو برای کمک به قربانیان اشاره کرده و افزوده است که رییس جمهور بایدن دستور داده است تا مقامات مسوول با مقام‌های ترکی به تماس شوند تا برای هماهنگی کمک های بشردوستانه با سازمان‌هایی که امریکا آنان را حمایت می‌کند، امدادهای بشری را به آسیب دیدگان در سوریه فراهم کنند.

بایدن در این بیانیه گفت: "امروز، دعاها و عمیق‌ترین پیام‌های تسلیت‌ ما با همه کسانی است که عزیزان گرانبهای خود را از دست داده‌اند، مجروح شده‌اند و خانه‌ها‌یشان ویران شده است."

در همین حال، وزارت خارجهٔ امریکا، شام دوشنبه با نشر اعلامیه‌ای گفته است که انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، در تماسی با همتای ترکی‌اش، مولود چاووش‌اغلو، ضمن ابراز تسلیت، گفته است که کشورش یکجا با شرکای واشنگتن آماده است تا کمک‌های شان را به بهترین وجه برای قربانیان این فاجعهٔ طبیعی فراهم کنند.

پیش از این،‌جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، گفت که دو تیم ۷۹ نفرهٔ تحقیق و نجات به ترکیه اعزام شده‌اند و وزارت دفاع و ادارۀ ایالات متحده برای انکشاف بین المللی (یو اس آی دی) در حال هماهنگی امدادهای بشردوستانه با مقام‌های ترکیه استند.

ادارهٔ زمین شناسی ایالات متحده گفته است که زلزلهٔ نخست با شدت ۷.۸ و زلزلهٔ دوم با شدت ۷.۵ به مقیاس ریکتر منطقهٔ غازیانتپ واقع در جنوب‌شرق ترکیه و شمال سوریه را تکان داده است.

در همین حال، شماری از کشور‌های اروپایی به شمول بلغاریا، کروشیا، جمهوری چک، فرانسه، یونان،‌ هنگری، مالتا، هالند، پولند و رومانیا تیم‌های امداد رسانی شان را برای اعزام به ترکیه بسیج کرده اند. دست‌کم ۱۳ کشور اروپایی برای ترکیه پیشنهاد کمک را داده اند.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسراییل، گفته است که تیم‌های نجات و خدمات صحی را به ترکیه اعزام می‌کند تا به آسیب دیدگان این زلزله کمک کنند.

روسیه گفته است که تیم‌های نجات خود را آماده می‌کند تا قربانیان زلزله را در ترکیه و سوریه کمک کنند. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، و بشارلاسد، رییس جمهور سوریه، صحبت کرده و به رهبران دو کشور تسلیت گفته است.

امارات متحدهٔ عرب گفته است که یک شفاخانه ساحوی را برای زلزله‌ زندگان در ترکیه احداث می‌کند و تیم‌های نجات خود را به ترکیه و سوریه اعزام می‌کند.

عراق گفته است که در پهلوی اعزام تیم‌های دفاع غیر نظامی خود به ترکیه و سوریه، غذا و مواد سوخت را نیز برای این دو کشور ارسال می‌کند.

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، نیز پیشنهاد کمک حکومت‌اش را برای آسیب دیدگان این زلزله ارایه کرده است.

نرندرا مودی، صدراعظم هند،‌ گفته است که از مرگ و میر ناشی از زلزله در ترکیه و سوریه "مضطرب" است. مودی افزود که دو تیم متشکل از ۱۰۰ پرسونل با سگ های آموزش دیده ویژه را آماده پرواز به مناطق آسیب دیده می‌کند.

شی جینپینگ، رییس جمهور چین، به رهبران ترکیه و سوریه پیام‌های تسلیت خود را فرستاده و وزارت خارجهٔ آن کشور گفته است که با دو کشور در تماس است. چین همچنین گفته که آماده است تا کمک‌های خود را مطابق نیازمندی به آسیب دیدگان ارسال کند.

جاپان نیز گفته است که یک تیم نجات ۷۵ نفر را به ترکیه اعزام می‌کند.

تصاویر نشر شده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ویرانه‌های ناشی از فروریختن ساختمان‌ها را نشان می‌‌دهد. بر اساس گزارش‌ها در اثر این زلزله‌های شدید که در قبرس و مصر نیز حس شده است، صدها ساختمان در ترکیه و سوریه فروریخته است.

تیم‌های نجات در دو کشور تلاش می‌کنند تا افرادی را که در زیر آوار ساختمان گیر‌ مانده اند، بیرون بیاورند.

این زلزله‌ها صبح وقت و هنگامی به وقوع پیوست که بسیاری مردم هنوز هم در بستر خواب بودند. رسانه‌های محلی ترکیه گزارش داده اند که احتمال افزایش تلفات می‌رود.

حکومت ترکیه برای رسیدگی به این فاجعهٔ طبیعی خواستار کمک‌های بین المللی شده است.

XS
SM
MD
LG