لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: امریکا به دفاع از جاپان متعهد است


جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده روز جمعه ۱۳ جنوری (۲۳ جدی) از فومیو کیشیدا، صدراعظم جاپان در قصر سفید پذیرایی کرده و هر دو رهبر بر عمیق‌تر شدن اتحاد استراتیژیک و حفظ ثبات در منطقهٔ پرتنش آسیا – اقیانوسیه تاکید کردند.

آقای بایدن گفت: "ایالات متحده کاملاً، به تمام معنا و تا پایان به ایتلاف [دوکشور] ، و مهمتر از همه به دفاع از جاپان متعهد است."

رییس جمهور بایدن افزود:"ارزش های دموکراتیک مشترک [دوکشور] منبع قدرت و منبع اتحاد ما است."

او گفت که آنها درباره "مدرن سازی اتحاد نظامی" گفتگو خواهند کرد و از "افزایش تاریخی در هزینه‌های دفاعی و استراتیژی جدید امنیت ملی جاپان" استقبال کرد.

جاپان برای نخستین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم در اوایل دسمبر از بزرگترین پلان تقویت نظامی خود پرده برداشت. این کشور با هزینهٔ ۳۲۰ میلیارد دالر همچنین پلان دارد تا میزایل‌هایی را خریداری کند که قادر باشند چین را هدف قرار بدهد.

افزایش مصارف نظامی جاپان و تقویت تسلیحاتی این کشور در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌های منطقه‌ای و تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، ترس از جنگ در منطقه را به وجود آورده است.

آقای کیشیدا در این ملاقات متعهد شد که اردوی کشورش را مدرن سازد و هشدار داد که حمله روسیه به اوکراین عصر خطرناک جدیدی را گشوده و می‌تواند چین را جسور کند.

صدراعظم جاپان استراتیژی جدید امنیت ملی کشورش را نقطه عطف تاریخی در اتحاد امریکا و جاپان خوانده و گفت که "صلح و رفاه را در منطقه تضمین می‌کند."

آقای کیشیدا افزود: "جاپان و ایالات متحده در حال حاضر با چالش‌برانگیزترین و پیچیده‌ترین وضعیت امنیتی در تاریخ معاصر روبرو هستند."

او گفت: "جاپان تصمیم گرفته است تا اساساً توانایی‌های دفاعی خود از جمله داشتن قابلیت‌های ضد حملهٔ را تقویت کند."

حکومت کیشیدا همچنین قصد دارد تا بودجه دفاعی جاپان را تا سال ۲۰۲۷ دوبرابر کند و به تقریباً دو درصد تولید ناخالص داخلی برساند که چنین اقدامی جاپان را در بین پنج کشور با بیشترین هزینهٔ نظامی در جهان قرار خواهد داد.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش‌های فرانس پرس و بخش انگلسی صدای امریکا استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG