لینک های دسترسی

Breaking News

اصابت راکت روسی در خاک پولند؛ ناتو نشست اضطراری برگزار می‌کند


مقامات پولند می‌گویند که یک راکت ساخت روسیه روز سه شنبه ۱۵ نومبر (۲۴عقرب) در روستایی در نزدیکی مرز با اوکراین اصابت کرده که در نتیجهٔ آن دو نفر جان باخته اند.

لوکاس جاسینا، سخنگوی وزارت خارجهٔ پولند ضمن تایید این مطلب گفت که سفیر روسیه برای ارایه "توضیحات فوری و جامع" احضار شده است.

در بیانیه وزارت خارجهٔ پولند آمده است که این میزایل ساخت روسیه است. اما آندری دودا، رییس جمهور پولند با احتیاط اظهار نظر کرده و گفته است که تحقیقات در مورد منشای میزایل و این که چه کسی و از کجا آن را پرتاب کرده، جریان دارد. آقای دودا گفت: "ما با حوصله عمل می‌کنیم. این وضعیت دشواری است."

از سوی دیگر، متیش موروویتسکی، صدراعظم پولند گفته است که حکومت آن کشور تحقیقات خود را در این مورد آغاز کرده و احضارات اردو را افزایش داده است.

این نخستین بار از آغاز جنگ اوکراین است که راکت‌ روسی وارد قلمرو یک کشور عضو ناتو می‌شود. اما روسیه گفته است که این راکت توسط نیروهای روسی شلیک نشده است.

ایالات متحده و متحدان غربی گفته اند که در حال تحقیق استند اما نمی‌توانند گزارش مبنی بر اصابت میزایل‌های روسی به پولند را تایید کنند.

واکنش ها

اونا لانژسکو، سخنگوی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته است که ینس استولتنبرگ مشی عمومی ناتو خواستار نشست فوری به روز چهارشنبه ۱۶ نومبر با سفرای این پیمان در بارهٔ انفجار مرگبار در پولند شده است. او گفت: "منشی عمومی [ناتو] فردا ریاست جلسه اضطراری سفرای ناتو برای بحث در مورد این حادثه غم انگیز را به عهده خواهد داشت. "

در همین حال قصر سفید اعلام کرده است که جوبایدن، رییس جمهور امریکا و سران گروه هفت اقتصاد بزرگ یا جی ۷ روز چهار شنبه نشست اضطراری را برای بحث در باره حمله راکتی به خاک پولند برگزار خواهند کرد.

به گفتهٔ قصر سفید این نشست اضطراری در شهر بالی اندونیزیا جاییکه رهبران گروه جی ۷ – امریکا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و جاپان - غرض اشتراک در نشست سران گروه-۲۰ گردهم آمده اند، برگزار خواهد شد.

قصر سفید همچنان در بیانیه‌ای گفته است که آقای بایدن در تماس تلیفونی با آندری دودا، رییس جمهور پولند گفته است که همزمان با پیشرفت تحقیقات، آنها و تیم‌هایشان باید در تماس نزدیک برای تعیین گام‌های مناسب بعدی باشند.

در همین حال انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده پس از حمله راکتی بر پولند با همتایان پولندی و اوکراینی خود به تماس شده و متعهد شده که روی گام‌های بعدی مناسبی تصمیم خواهند گرفت.

بلینکن در توییتی نگاشته است: "ما متعهد شدیم که در روزهای آینده و همزمان با ادامهٔ تحقیقات و تعیین گام‌های مناسب بعدی، از نزدیک هماهنگ باشیم. "

اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد که ادعاهایی مبنی بر اصابت یکی از راکت‌های این کشور به خاک پولند، یک "تیوری توطیه" است.

دیمیترو کولیبا، وزیر خارجهٔ روسیه در تویتی نوشت: "روسیه اکنون یک تیوری توطیه را ترویج می‌کند که گویا یک میزایل نیروهای دافع هوای اوکراین در خاک پولند سقوط کرده است. این درست نیست. هیچ‌کس نباید تبلیغات روسیه را بپذیرد یا از پیام‌های آنان حمایت کند".

پیش از این رییس منطقه دونتسک اوکراین که توسط روسیه منصوب شده است، گزارش‌هایی مبنی بر اصابت یک راکت روسی در پولند را "تحریک آمیز" توصیف کرده و گفته بود که این کار کیف می‌باشد.

دنیس پوشیلین در شبکه‌های اجتماعی گفته بود: "وضعیت با پولند فقط یک تحریک است، تلاشی از سوی رژیم کیف برای جذب نیروهای اضافی به درگیری."

XS
SM
MD
LG