لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: تورم کنونی اقتصاد امریکا موقتی است


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده با اشاره به این نگرانی‌ها که بلندترین نرخ‌ها در امریکا بهبود اقتصاد این کشور را تهدید می‌کند، تورم کنونی اقتصادی در این کشور را "موقتی" خواند و گفت که این وضعیت دیر دوام نخواهد کرد.

آقای بایدن روز دوشنبه ۱۹ جولای (۲۸ سرطان) گفت که بهترین روش برای حفظ مسیر درست پیشرفت اقتصاد امریکا این است که کانگرس دو بستۀ بزرگ پیشنهادی اقتصادی را برای بهبود زیربناها در ایالات متحده منظور کند.

پس از همه‌گیری کروناویروس، زنجیرۀ تدارکات در سرتاسر جهان متاثر شده و تا کنون به حالت عادی برنگشته است، این مشکل سبب بلندرفتن نرخ شمار زیاد کالاهای تجارتی شده است.

آقای بایدن گفت: "برخی‌ها ابراز نگرانی کرده اند که این وضعیت شاید نشانۀ تورم دیرپای اقتصادی باشد، اما نظر ما چنین نیست. متخصصان ما باورمند اند و آمار نشان می‌دهد که بلندرفتن نرخ‌ها که شاهد آنیم، متوقع بوده و انتظار می‌رود که موقتی باشد."

با اینحال، رییس جمهور بایدن تصدیق کرد که تداوم تورم اقتصادی "آزمون واقعی" را متوجه اقتصاد امریکا خواهد کرد. او گفت: "در حالیکه مطمین استیم که وضعیت به حالت کنونی باقی نمی‌ماند، مراقب نیز خواهیم بود."

این در حالی است که بازار اسهام ایالات متحده روز دوشنبه بیش از ۲.۵ درصد رکود داشت که دلیل عمدۀ آن شیوع مجدد کروناویروس و تاثیر تورم بر رشد اقتصاد جهانی خوانده شده است.

رییس جمهور بایدن تاکید کرد که اقتصاد امریکا در ماه های آینده فراز و فرودهایی را تجربه خواهد کرد، اما افزود که در کل، وضعیت اقتصادی کشور سالم است.

اقتصاد ایالات متحده در شش ماه گذشته رشد چشمگیری داشته است که به گفتۀ کارشناسان در چهار دهۀ پسین پیشینه نداشته است. آقای بایدن گفت که کارشناسان اقتصاد، رشد اقتصاد امریکا را در سال ۲۰۲۱ هفت درصد یا بلندتر از آن پیش‌بینی کرده اند.

قرار است مجلس سنای کانگری ایالات متحده روز چهارشنبه در مورد طرح‌های چند تریلیون دالری آقای بایدن رای‌گیری کند. در صورت تصویب این طرح، بخش زیاد این پول صرف ساختن و بهبود شاهراه‌ها، پل‌ها، بنادر و زیرساخت‌های انترنتی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG