لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: غزه و کرانه غربی در نهایت باید تحت حاکمیت ادارهٔ فلسطینی قرار گیرد


جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده، می‌گوید که غزه و کرانهٔ غربی باید در نهایت تحت یک ادارهٔ جدید فلسطینی دوباره متحد شوند.

بایدن در مقاله‌ای که روز شنبه ۱۸ نومبر (۲۷ عقرب) در واشنگتن پست به نشر رسید، نوشته است: "در حالی که ما برای صلح تلاش می‌کنیم، غزه و کرانه غربی باید تحت یک ساختار حکومتی واحد، در نهایت تحت یک ادارهٔ خودگردان فلسطینی‌ تجدید شده، متحد شوند، زیرا همه ما برای راه حل دو دولت [اسراییل-فلسطین] تلاش می‌کنیم."

واشنگتن، متحد نزدیک اسراییل، حمایت کامل خود را از واکنش این کشور به حملهٔ هفتم اکتوبر گروه حماس نشان داده، اما با ادامهٔ افزایش تلفات غیرنظامیان در حملات اسراییل به غزه از نحوه حملات ابراز نگرانی کرده و پرسش‌هایی را در مورد آیندهٔ این منطقه پس از سرکوب گروه حماس مطرح کرده است.

پس از حملۀ گروه حماس بر اسراییل که به گفتۀ مقام‌های اسراییلی سبب کشته شدن ۱۲۰۰ نفر شد و نیز ۲۴۰ نفر دیگر از سوی جنگجویان حماس گروگان گرفته شدند، صدر اعظم اسراییل تعهد کرد که حماس را نابود خواهد کرد.

نظامیان اسراییلی در پاسخ به حملات حماس، در شش هفتۀ گذشته غزه را که در کنترول حماس است، به گونۀ پیهم هدف حملات هوایی و زمینی قرار داده اند که به گفتۀ مقام‌های صحی غزه منجر به کشته شدن بیش از ۱۲۳۰۰ فلسطینی، عمدتاً کودکان و زنان، شده است. هرچند آمار ارایه شده از سوی مقام‌های غزه را هیچ نهاد مستقلی تایید یا رد نکرده است.

بایدن در مقالهٔ خود نگاشته است: "راه حل دو دولت تنها راه برای تضمین امنیت درازمدت برای مردم اسراییل و فلسطین است. با این حال، چنین به نظر می‌رسد که این آینده دور نبوده است، این بحران آن را بیش از هر زمان دیگری ضروری کرده است."

بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسراییل، طرح بایدن را رد نکرده، اما گفته است که ادارهٔ خودگردان فلسطین "به شکل فعلی قادر به پذیرش مسوولیت غزه نیست."

نتنیاهو گفت که محمود عباس، رییس ادارهٔ خودگردان فلسطین، حمله حماس را محکوم نکرده و وزرای ارشد او آن را جشن می‌گیرند.

او در یک کنفرانس خبری گفت: "ما نمی‌توانیم یک مقام غیرنظامی درغزه داشته باشیم که از ترور حمایت کند، ترور را تشویق کند، برای ترور (پول) بپردازد و ترور را آموزش دهد."

پیش از این نتنیاهو گفته بود که کشورش پس از آنکه جنگ با گروه حماس پایان یافت ''مسوولیت امنیت کلی'' نوار غزه را برای مدت نامحدودی به عهده خواهد گرفت.

در همین حال، عباس از بایدن درخواست کرده که از "نفوذ قابل توجه" خود بر اسراییل استفاده کند تا "این فاجعه انسانی، این نسل‌کشی علیه مردم بی‌گناه ما متوقف شود."

بایدن در مقالهٔ خود همچنین تهدید کرده که شهرک نشینانی را که علیه فلسطینیان در کرانه غربی مرتکب خشونت می‌شوند، تحریم خواهد کرد.

او گفته است: "من به رهبران اسراییل تاکید کرده‌ام که خشونت‌های افراطی علیه فلسطینی‌ها در کرانه غربی باید متوقف شود و کسانی که این خشونت‌ها را مرتکب می‌شوند باید پاسخگو باشند."

بایدن افزوده است: "ایالات متحده آماده است تا گام‌هایی را بردارد، از جمله دستور عدم صدور ویزه برای افراط گراهایی که به غیرنظامیان در کرانه غربی حمله می‌کنند."

گروه

XS
SM
MD
LG