لینک های دسترسی

Breaking News

مقابله با اقتدار چین؛ سران امریکا، جاپان، هند و آسترالیا دیدار می‌کنند


قرار است جو بایدن، رییس جمهور امریکا، میزبان نشست رهبران کشور های "چهارگانه"—آسترالیا، هند، جاپان و ایالات متحده- باشد و یکی از اهداف این نشست، تقویت همکاری‌ها در برابر قدرت رو به افزایش چین خوانده شده است.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید، روز دوشنبه ۱۳ سپتمبر (۲۲ سنبله) گفت که ملاقات میان رییس جمهور امریکا، اسکات موریسن، صدراعظم آسترالیا، نرندرا مودی، صدراعظم هند و یوشیهیدا سوگا، صدراعظم جاپان به تاریخ ۲۴ سپتمبر در قصر سفید برگزار خواهد شد.

با اینحال سخنگوی قصر سفید در مورد مقابلۀ مشترک این چهار کشور با نفوذ روز افزون چین در منطقه و جهان توضیح مشخصی نداد.

پیش از این، رهبران این چهار کشور در ماه مارچ سال روان میلادی از طریق ویدیو کنفرانس در مورد مقابله با نفوذ روز افزون بیجینگ با هم تعهد کرده بودند.

خانم ساکی گفته است که میزبانی از رهبران عضو کشور های "چهارگانه" نشاندهندهٔ اولویت های ادارهٔ جو بایدن در کشور های حوزه اقیانوس هند و آرام و رسیدگی به چالش های قرن ۲۱ است.

رییس جمهور بایدن که بر سرمایه‌گذاری های بزرگ در زیر بناهای ایالات متحده پا فشاری دارد، در ماه مارچ سال روان میلادی به بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا، نیز پیشنهاد کرده بود که کشور های دموکراتیک باید طرحی را برای اعمار زیر بنا ها در برابر "ابتکار یک کمر بند و یک راه" چین روی دست گیرند و این پروژه های باید زیر بنایی، کشور های شرق آسیا و اروپا را در بگیرد.

خانم ساکی گفته است که نشست رهبران ایالات متحده، جاپان، هند و آسترالیا بر تقویت همکاری های عملی در ساحات مبارزه بر ضد بیماری کووید-۱۹، بحران تغییرات اقلیمی، مشارکت در بخش تکنالوژی های در حال ظهور و حمایت از تجارت آزاد از مسیر اقیانوس هند و آرام تمرکز خواهد داشت.

روابط ایالات متحده و متحدین اروپایی آن در سال های اخیر با چین روی مسایل مختلف به تیرگی گراییده است. نقض حقوق اقلیت ها، به ویژه مسلمانان اویغور در چین، وضع قوانین سختگیرانه امنیتی در هانگ کانگ، تجارت با چین و منشای شیوع همه گیری کروناویروس از جمله مسایل عمده تیرگی روابط غرب با بیجینگ عنوان شده است.

XS
SM
MD
LG