لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن برای آوردن صلح میان اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها تعهد کرد


جوبایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده، روز جمعه ۱۵ جولای (۲۴ سرطان) در ادامهٔ سفرش به شرق میانه با محمود عباس، رهبر رییس‌ ادارهٔ خود مختار فلسطین، در شهر بیت‌ لحم در نوارغزه دیدار کرد.

رییس جمهور بایدن گفت که حل منازعه میان اسراییل و فلسطین "شاید دور به نظر برسد" ما تاکید کرد که برای حل این منازعه تلاش خواهد کرد.

بایدن گفت:‌" مردم فلسطین اکنون آسیب میبینند، و شما آنرا احساس می‌کنید. ما اندوه و ناامیدی شما را در امریکا احساس میکنیم".

بایدن میگوید که به مذاکرت مستقیم نیاز است تا بتواند راه را برای تشکیل یک کشور فلسطین در کنار حکومت اسراییل هموار سازد تا مردم بتوانند در امتداد سرحدات هردو کشور در "صلح و امنیت" زندگی کنند.

رییس جمهور امریکا افزود:" مردم فلسطین سزاوار یک کشور مستقل، با اقتدار و مترقی میباشد. هردو کشور که ریشه های عمیق کهن در این سرزمین دارند،‌ [می توانند] در کنار هم در صلح و امنیت زندگی کنند."

در همین حال، محمود عباس، رییس ادارهٔ خود مختار فلسطین، گفت که زمان آن فرا رسیده است تا "صفحهٔ اشغال اسراییل را در سرزمین خود ورق بزنیم." عباس همچنین گفت که اسراییل" نمی تواند به عنوان یک کشور فراتر از قانون فعالیت نماید."

رییس جمهور بایدن تعهد کرد که ایالات متحده برای رسیدن به یک هدف روی حل و فصل "عادلانه" منازعهٔ اسراییل و فلسطین کار خواهد کرد و در عین حال گفت که ایالات متحده ۳۱۶میلیون دالر کمک مالی را برای فلسطین فراهم مینماید.

اقای بایدن افزود در صورتیکه زمینه آغاز دوباره مذاکرات میان اسراییل و فلسطین مناسب نباشد، ایالات متحده و اداره وی هر گونه تلاش را بخرچ خواهند داد تا بتوانند هردو جناح را باهم دیگر نزدیکتر سازند.

پس از دیدار با محمود عباس، رییس جمهور بایدن ساعات قبل به شهر جده عربستان سعودی رسید و قرار است با مقام های سعودی ملاقات کند.

قبل از سفر رییس جمهور بایدن، مقام های سعودی از باز کردن حریم هوایی این کشور به روی همه شرکت‌های که مقررات عبور از آسمان عربستان سعودی را رعایت می‌کنند خبر داد که این گشایش شامل هواپیماهای اسراییلی نیز می‌شود.

در جریان سفر جو بایدن به بیت‌المقدس، رهبران امریکا و اسراییل توافق مشترکی را امضا کردند که در آن، رییس‌جمهوربایدن تاکید ورزید که او از همه توان کشورش برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای در برابر ایران استفاده خواهد کرد.

مذاکرات غیر مستقیم میان ایالات متحده و ایران برای احیای توافقنامه‌ٔ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پس از آن با بن‌بست مواجه شد که ایران خواستار حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی امریکا شد.

رییس جمهور بایدن در مصاحبهٔ با شبکهٔ تلویزیونی ۱۲ اسراییل گفت که حتی اگر به قیمت از هم پاشیدن این توافق نیز تمام شود، سپاه پاسداران را از فهرست سیاه بیرون نخواهد کرد.

دونالد ترمپ،‌ رییس جمهور پیشین ایالات متحده، در ماه می ۲۰۱۸ میلادی به طور یک‌جانبه از این توافق بیرون شد و به تدریج تعزیرات شدید اقتصادی را بر ایران وضع کرد. اما ادارهٔ جوبایدن برای احیای این توافقنامه تلاش دارد.

جو بایدن برنامهٔ هسته‌ای ایران را که به سرعت در حال رشد است با یایر لپید، سرپرست صدارت اسراییل به بحث گرفت. پس از این بحث، یایر لپید گفت که هیچ ایرانی مسلح با سلاح هسته‌ای وجود نخواهد داشت.

این در حالی است که ایران هفتهٔ گذشته اعلام کرد که یورانیم خویش را ۶۰ در صد غنی کرده است در حالی که برای ساختن سلاح هسته‌ای به یورانیم غنی شدهٔ ۹۰ در صد نیاز است.

XS
SM
MD
LG