لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن 'سخاوت' امریکایی‌ها در مقابل پناهجویان را ستود


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا
جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز دوشنبه ۲۰ جون (۳۰ جوزا)‌ به مناسبت روز جهانی مهاجران تعهد کرد که کشورش در همکاری با جامعهٔ بین المللی کار خواهد کرد تا راه حل پایدار و دراز مدت برای حمایت از پناهجویان بیاید.

قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای از قول رییس جمهور بایدن نوشته است که محافظت و استقبال از پناهجویان بخشی از ''شخصیت'' امریکایی‌ها است و ایالات متحده توسط افرادی بنیانگذاری شده است که آنان به دلیل آزار و اذیت دینی مجبور به ترک کشور‌های‌شان شده بودند.

رییس جمهور بایدن در این اعلامیه همچنین گفته است که "ما همچنین به تلاش‌های دپلوماتیک متعهدیم تا به عوامل ریشه‌ای بیجا شدگان رسیدگی شود و منازعات جاری را خاتمه دهیم که مهاجران را مجبور می سازد تا برای مصوونیت‌شان به بیرون از مرز‌های [کشور شان] بروند."

رییس جمهور امریکا گفته است که ایالات متحده سهم خود را در قسمت مهاجران که به این کشور میایند، ادا می‌کند و برای آنان کمک‌های نجات دهنده را که شامل مراقب‌های صحی،‌ سرپناه،‌ فرصت‌ها برای معیشت و آموزش می شود، فراهم کند.

به گفتهٔ آقای بایدن، این کمک‌ها پناهجویان را قادر می‌سازد تا زندگی‌شان را با عزت و وقار بسازند و برای فردای روشن تر امیدوار باشند.

در این اعلامیه با استناد گزارش کمشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) آمده است که در نتیجهٔ تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین،‌ کشور‌های جهان از رهگذر افزایش پناهجویان،‌ ''به نقطهٔ عطف بدی" رسیده اند.

بر اساس تازه‌ترین گزارش ادارهٔ مهاجرت ملل متحد،‌ پیش از تهاجم روسیه بر اوکراین، بیش از ۸۹ میلیون آواره در جهان موجود بود، اما با آغاز مهاجرت ها اوکراینی ها، این رقم اکنون به بیش از ۱۰۰میلیون رسیده است.

بایدن گفته است که ایالات متحده نقش رهبری را برای رسیدگی به مشکلات پناهجویان در جهان دارد و با این کار "ما به گذشته خود را ارج می گذاریم؛ بافت اقتصادی و اجتماعی خود را تقویت می‌کنیم و عالی‌ترین ارزش‌های خود را به نمایش می‌گذاریم. این را به خاطر انجام می‌دهیم که کار درست است...و به همین دلیل،‌ سقف پذیرش پناهندگان سالانه خود را برای سال مالی ۲۰۲۲ به ۱۵۰ هزار نفر افزایش دادم.''

در بخشی از این اعلامیه از قول رییس جمهور بایدن آمده است که ایالات متحده در جریان یک سال گذشته بیش از ۸۰ هزار پناهجوی افغان را به این کشور انتقال داده و تعهد کرده است تا برای ده‌ها هزار اوکراینی پناهگاه مصوون موقت را فراهم کند.

رییس جمهور امریکا همچنین گفت:‌ "ما همچنین به حمایت از جمعیت‌های آسیب‌پذیر پناهجویان مانند زنان، کودکان، زنان و مردان همجنس‌گرا، دگرباشان، تراجنسیتی‌ها ...و افراد دارای معلولیت ادامه خواهیم داد."

آقای بایدن با استقبال از پناهجویان گفته است که "کسانیکه به سواحل ماه پناه میاورند، مانند همیشه جوامع ما را تقویت می‌کنند و پناهجویان روحیه مصمم و کارآفرینی را به ارمغان میاورند که کشور ما را قوی تر کند."

XS
SM
MD
LG