لینک های دسترسی

بزرگترین عملیات مستقل اردوی ملی افغان 'مؤفق' بوده است


وزارت دفاع افغانستان می گوید که نتایج بزرگترین عملیات نظامی مستقل آن در لوگر در ولایت های همجوار محسوس می باشد.

به گفتۀ مقامات دفاعی، عملیات "سیمرغ" در ولسوالی آزره ولایت لوگر، چهار کندک زمینی، قطعات هوایی، توپچی و قوای خاص – زیر رهبری افغان ها – به نوع خود بزرگترین عملیات نظامی قوای امنیتی افغانستان بدون کمک قوای خارجی می باشد.

هدف اصلی عملیات سیمرغ ناکامی طرح های عملیاتی طالبان و همقطاران شان در چند ولایت همجوار لوگر بود.

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع گفت که طالبان پلان داشتند که از ازره "به عنوان تخته خیز استفاده بکنند" و چهار طرف را از کابل گرفته تا ولسوالی حصارک ننگرهار، میدان وردک، و ولایتهای پکتیا و پکتیکا "یک کمربند تهدیدی ایجاد بکنند."

آقای عظیمی از توطیه بزرگ دیگر سازش با مسولان محلی یاد آوری کرده گفت "طالبان تلاش میکرند که با مسئولین محلی ولسوالی ازره سازش بکنند و هدف عملیات هم همین خنثی کردن توطیه دشمن بود."

نجات از طالبان

جنرال افضل امان، رئیس اوپراسیون وزارت دفاع گفت "حالا پلان کلان دشمن خنثی شده است، ما میخواهیم مسیر شاهراه را به ازره باز کنیم و مردم ازره را مطمین بسازیم و بالاخره مردم افغانستان را مطمین بسازیم."

این ولسوالی از مدت هشت ماه تحت محاصره طالبان قرار داشت و اکنون وزارت دفاع ادعا می کند که مردم محل از محاصره اقتصادی اطالبان نجات یافته اند.

رئیس اوپراسیون وزارت دفاع گفت "این عملیات تنها در محدوده یک ولسوالی کوچک ازره نیست، بلکه همزمان این ولسوالی را از چهارطرف محدودید وضع کردیم دشمن را سرکوب میکنیم، برای تامین امینت و ثبات در شرق در مرکز درساحات جنوب و لوگر اثر گذار میباشد."

جنرال امان گفت که در حال حاضر برنامۀ وزارت دفاع این است تا زمانی که تهدیدات مخالفین موجود باشد، اردوی ملی در ساحه حضور فعال داشته، در ایجاد پولیس محلی و انکشاف کار حکومت محلی با مردم همکاری می کند.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.

XS
SM
MD
LG