لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: در انتخابات پارلمانی از بایومتریک استفاده می‌شود


عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان در مراسم یادبود از هفتمین سالروز ترور برهان الدین ربانی، رهبر پیشین جهادی، گفت که تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات در مورد استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات پارلمانی به زودی اعلام خواهد شد.

آقای عبدالله گفت که این تصمیم نگرانی مردم و احزاب سیاسی رادر مورد انتخابات "رفع" خواهد کرد.

او افزود "خوشبختانه گفته می‌توانیم با تصمیمی که کمیسیون مستقل انتخابات اعلام خواهد کرد مبنی بر رای‌دهی بایومتریک یا استفاده از بایومتریک در روز انتخابات، یک تشویش عمده که مردم افغانستان داشتند و احزاب سیاسی کشور ما هم تشویش‌های خود را ابراز کرده بودند، این تشویش رفع می‌شود".

رئیس اجرائیه افغانستان گفت، هر برنامه‌ی که منجر به ایجاد "درد سر" به نیروهای امنیتی این کشور می‌گردد، باید در مورد آن دقت صورت گیرد.

این اظهارات آقای عبدالله در حالی صورت می‌گیرد که اخیرأ "ائتلاف بزرگ ملی" افغانستان، در چندین ولایت این کشور، دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات را بسته اند. هرچند نیروهای امنیتی دفاتر ولایتی کمیسیون را در ننگرهار و هرات باز کردند؛ اما هنوز دفاتر این کمیسیون در بلخ و کندهار مسدود است.

این ائتلاف خواستار استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات پارلمانی است.

رئیس اجرائیه افغانستان تأکید ورزید که کار حکومت وحدت ملی تا پایان زمان قانونی آن و انتخابات ریاست جمهوری ادامه خواهد یافت.

آقای عبدالله، به گونۀ تلویحی گزارش‌های نشر شده در مورد تفاهم میان وی و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، رد کرد.

از سوی دیگر، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان که در ائتلاف احزاب سیاسی مخالف حکومت افغانستان نیز سهیم است، از تصمیم حکومت و کمیسیون انتخابات برای استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات پارلمانی استقبال کرد و گفت که کمیتۀ مشترک حکومت و احزاب سیاسی باید از استفاده این سیسیتم در انتخابات نظارت کنند.

مراسم یاد بود از هفتیمن سالروز کشته شدن برهان الدین ربانی، رهبر پیشین جهادی و رئیس پیشین شورای عالی صلح افغانستان، در خیمه لویه جرگه افغانستان با حضور مقام‌های حکومتی، چهره‌های سیاسی و رهبران پیشین جهادی تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه و رهبر جمعیت اسلامی افغانستان گفت که انتخابات شفاف و توزیع قدرت میان همه شهروندان این کشور، منجر به حل "بخش بزرگ" از بحران‌های داخلی خواهد شد.

آقای ربانی که در ائتلاف مخالف حکومت افغانستان نیز شرکت دارد، گفت که بدون انتخابات شفاف، "نظام" این کشور با بحران مشروعیت مواجه خواهد شد و آنان خواستار تغییر ساختار نظام سیاسی، تغییر نظام انتخاباتی و شفافیت انتخابات اند.

XS
SM
MD
LG